Přesně tak, jak se to v roce 1945 odehrálo, sehrála v sobotu bitvu také stovka vojáků z osmi military klubů z celé České republiky. Uskutečnil se už třetí ročník Vlkošských dnů vojenských tradic. „Každý rok děláme jinou akci, abychom připomněli druhou světovou válku jako celek. Proto byl první ročník věnovaný naší armádě, která bojovala na západě ve Francii, loni se připomínal rok 1938 a uloupená hranice a letos sledujeme naše vojáky na východě při osvobození Moravy,“ vyjmenovává hlavní organizátor akce Petr Něnička.
Členové různých vojenských historických klubů se sjeli do Vlkoše už v úterý. Žádnou generálku však nepotřebovali. „Bitvu jedeme z placu, jsme ostřílení bojovníci,“ usmívá se Něnička, který vojenskou bitvu připravuje vždy tři čtvrtě roku dopředu. „Jediné co nejde, je žít věčně,“ hodnotí, jak je těžké akci zorganizovat.
Přepadení z vody
Nejhorší je podle něj sehnat sponzory. Proto si cení podpory Armády ČR. „Pomáhala nám už loni, ale nikde se o tom nepsalo, a tak se letos tak naštvala, že poslala ještě víc lidí,“ říká Něnička. Čtvrtá brigáda rychlého nasazení a 42. Mechanizovaný prapor Svatováclavský Tábor v sobotu předvedly například přepad z vody, osvobození rukojmích, ochranu V.I.P. osob či přepadení kolony.
Hlavní historická bitva začala odpoledne. Lesní duchové, jak se říkalo maskovaným ruským průzkumníkům, pronikli nenápadně na obsazené území. Německá vojska překvapila dělostřelecká palba, ale dodávají si odvahu k protiútoku. Zaskočená Rudá armáda se poprvé stáhla. Na pomoc jim přišli Čechoslováci a rumunští vojáci. Byli v přesile, a tak německý velitel povolal letadlo. Spojenci se museli znovu stáhnout. Na pomoc jim přiletělo letadlo. Začal vzdušný souboj, při kterém letadla nalétávala pouhých pět metrů nad hrázi vlkošského rybníčku, u které se bitva v sobotu odehrávala. Ruské letadlo zneškodnilo nepřítele a spojenecká vojska nastoupila í k poslední, vítězné bitvě.
Schiessen, fire a agoň očekával od ukázky bitvy nadšenec do vojenské techniky Jan Drábek ze Svatobořic – Mistřína. A zklamaný být nemohl, i když na bojišti neviděl těžkou techniku. „To by se mi líbilo víc. Obdivuji totiž německé válečné vybavení. Protože Rusi vyráběli jen jeden typ tanků, zatímco německá technika je mnohem rozmanitější. Měli pantery, tygry…“ říká Drábek, který na vojensko–historickou ukázku přivedl své malé děti. Letos měli návštěvníci ve Vlkoši poprvé vstup na akci zdarma a poprvé viděli také letadla.