Jedna přitom dostačuje na denní dávku krmení. „Darované krmivo ušetří útulkům peníze, ty je pak mohou dát na veterinární péči, kastrační programy nebo materiální vybavení," vyjádřila se ředitelka nadace Eva Marlene Hodek.

Přihlásit se do akce je jednoduché. Stačí odeslat dotazník, který rozesílá Nadace na ochranu zvířat. Komise pak vybere, komu jídlo poputuje. Tak učinil i bzenecký útulek, který jídlo pro zvířata přijal sedmkrát. „Dostáváme krmivo, které nám ušetří nemalé peníze, které jdou pak třeba na provoz útulku," řekla předsedkyně bzenecké Ligy na ochranu zvířat Radka Hájková. Dodala, že do dotazníku se vyplňuje, o kolik zvířat se průměrně starají. Podle toho se vypočítává počet misek, které útulek obdrží. V Bzenci to bývá i devět set kilogramů krmiva.

Plné misky• 25,33 tun krmiva tolik se rozdalo do útulků Jihomoravského kraje v akci Pomozte naplnit misky v útulcích
• naplnilo se tak 74 977 psích a 180 445 kočičích misek
• jedna miska znamená jednu denní dávku krmiva pro psa nebo kočku

Bzenecký útulek může poskytovat přístřeší až třiceti kočkám a patnácti psům. Jedním z nich je Rocky, který po komplikované zlomenině zadní nohy podstoupil operaci a v nejbližších dnech ho čeká další, při které mu vyndají kovovou výztuž, a bude ho čekat čtrnáct dní klidu, což bude s jeho hravou povahou podle Hájkové problém. Pak už bude připravený k adopci. Operace se zaplatila i díky darům lidí z okolí. Útulek by se měl stěhovat v příštím roce do nových prostor mimo obec, kde se postarají až o dvacet psů.

Podobně je tomu i v hodonínském útulku, kde dotazník odeslali letos také. Ti dostali od nadace přes jedenáct set kilogramů krmiva, kterými naplnili přes čtyři tisíce psích a téměř tři tisíce kočičích misek. „Ušetřené peníze využijeme především na veterinární poplatky, ošetření a očkování," sdělila Šárka Krakovská z propagace hodonínského útulku s tím, že zařízení je městské, a proto opravy pokrývají peníze z obecního rozpočtu. Naplánovaná je modernizace útulku. „Mělo by dojít k rozšíření a přistavení několika kotců. Dále se bude opravovat kanalizace a stará část útulku," shrnula Krakovská. Kapacita hodonínského přístřeší pro opuštěná zvířata je třicet kotců. Krakovská ale říká, že momentálně plně obsazení nejsou, protože v létě se útulek značně vyprázdnil.