V místě vážné havárie, ke které došlo minulý pátek mezi Vlkošem a Vracovem, je u okraje silnice vybagrovaný hluboký příkop. Specialisté tady odstraňují naftu vylitou z převržené cisterny. „Zatím jsme odtěžili sto tun hlíny a odčerpali dvaadvacet kubíků vody. Na základě jejího rozboru se rozhodne o další sanaci,“ uvedl Pavel Huták, divizní ředitel firmy Sita, která sanaci provádí. Hlavní sanační práce však již Sita dokončila.

Firma bude odstraňovat poslední zbytky kontaminované zeminy a na její místo přiveze nezávadný materiál. „Akreditovaná laboratoř provádí rozbory vody na obsah nerozpustných látek. Podle jejího výsledku se rozhodne o dalším průběhu sanace,“ potvrdila také vedoucí odboru životního prostředí kyjovské radnice Šárka Hauserová. Když bude voda v jímkách na poli nezávadná, mohou se jámy zasypat.

V opačném případě se zde vybudují šachty, do kterých se voda odčerpá. „Do spodní vody se nafta nedostala, zadržela ji vrstva jílu. V místě není ani žádný potok nebo jiný vodní zdroj,“ uklidnila zároveň Šárka Hauserová. V místě, kde se provádějí sanační práce, je omezená doprava. Řidiči by měli omezit rychlost a jet opatrně. „Silnice není poškozená, ale chybí jí krajnice, výkopy pomalu zasypeme a zpevníme krajnici,“ uvedl Miroslav Stejskal z ředitelství silnic a dálnic.

Další info: Hodonínský Deník, čtvrtek 27. září 2007