V sedmdesátých letech byl na vojně a svoje zážitky o několik let poté sepsal pro sebe i své kamarády. „Je to první knížka, která mi vyšla. Nikdy jsem si ani nemyslel, že budu nějakou vydávat. Začal jsem ji psát už před pětadvaceti lety, tedy několik let po tom, co jsem se vrátil z vojny. Dokončil jsem ji ale až letos. Původně jsem ji začal psát pro sebe do šuplíku, ale když mi nakladatel poslal leták s nabídkou nových knih, oslovil jsem ho. Poslal jsem mu úryvek z knížky a nakonec jsme navázali spolupráci, která vyústila v její vydání,“ vypráví Miroslav Podveský.

Děj knížky se odehrává v Mikulově a v Českém Krumlově. Tam byl její autor na přelomu šedesátých a sedmdesátých let na vojně. Do děje se promítají i jeho vzpomínky na mládí strávené na střední škole v Břeclavi.

„Narodil jsem se ve Svatobořicích a část dětství jsem prožil v Nikolčicích. Už ale padesát let žiji v Břeclavi a prožil jsem tady svoje studentská léta,“ popisuje Podveský, který je v civilu majitelem realitní kanceláře. Knížka je podle něj z osmdesáti procent autobiografie.

„Moje postava se jmenuje Marek a představuje se hned v úvodu. Určitě se v jednotlivých postavách poznají i moji kamarádi, spolužáci a známí. Většina příběhů je humorně laděná, přestože je v knize zmínka i o osmašedesátém roce,“ připomíná. Inspiraci Tankovým praporem nebo Černými barony autor knížky vylučuje.

„V době, kdy jsem to psal, se o nich ani nevědělo. Důvodem bylo spíš to, že když se chlapi sešli v hospodě, tak se vždycky stočila řeč na vojnu. Zážitky byly špatné i dobré. A tak jsem je začal sepisovat,“ uzavírá.

Knížku Vojna není kojná vydává nakladatelství z České Lípy. Dostupná je běžně i v některých knihkupectvích v Břeclavi a v Hodoníně. Ilustroval ji známý hodonínský karikaturista Jiří Hiršl.