Pánské jízdní kolo za dvě stě korun? I tak výhodně lze nakoupit. Tedy alespoň ve Vnorovech. Obec se totiž rozhodla vydražit hned tři kola, která se objevila ve ztrátách a nálezech. Zájemci se ale zatím zrovna nehrnou.

„Protože jsme stále řešili, co udělat se ztráty a nálezy, v nedávné době jsme schválili směrnici o nakládání s nimi. V ní jsme specifikovali, že dvakrát ročně rada obce rozhodne o tom, co se se ztráty a nálezy udělá,“ sdělil místostarosta Vnorov Pavel Chudík s tím, že například klíče, kterých na obci končí nejvíc, se musí zlikvidovat, aby se nemohly zneužít. „Zbytek se buď prodá, nebo se třeba věnuje nějakému sociálnímu případu, což je možné například právě u kol,“ doplnil místostarosta.

Podle něj nyní v garáži technických služeb ve Vnorovech zabírá místo hned pět jízdních kol. „Zatím nepřišla žádná nabídka na odkoupení těch třech, která nabízíme. Je také možné, že když nám zde zůstanou, rozdáme je,“ zamyslel se Chudík.

Zákon přitom říká, že pokud se nepřihlásí vlastník ztracené a znovu nalezené věci do šesti měsíců, připadá nález do vlastnictví obce či města. Samy obce ale přiznávají, že ani ony často nevědí, jak s kupícími se předměty naložit.

„Cennější nálezy se snažíme vždy předat zpět vlastníkovi. Doklady zasíláme na úřad podle bydliště. Doklady jako občanský průkaz či pas místních obyvatel předáváme našemu odboru vnitřní správy. Většinou se k nám ale dostanou nevzhledné igelitky s oblečením, či stará nebo poškozená kola,“ sdělila referentka spisové a archivní služby veselské radnice Miroslava Horáková. Ve Veselí nad Moravou přináší nalezené věci jak městská tak i státní policie, ale i lidé. Předměty, které na městském úřadě skončí, se poté objeví v seznamu na webu města. Jen za letošní rok už seznam přesáhl šedesát předmětů. Mezi nimi několik jízdních kol, mobilní telefon, platební kartu či pánskou bundu. Najdou se ale i rarity. „Objevila se zde soška ukřižovaného Ježíše Krista. S památkáři jsme konzultovali, zda se nejedná o zcizený a hledaný majetek, soška ale nikomu nechybí, takže je stále v majetku města,“ uvedla Horáková.

Převážně od pracovníků Českých drah se pak objevují ztráty a nálezy v Hodoníně. Podle mluvčí města Petry Kotáskové jsou to věci, které si na nádraží lidé schovají, ale už si je nevyzvednou. Nejčastěji jde o klíče, osobní doklady, peněženky a výjimečně i o peníze či osobní věci. Vše se sepíše a komise poté určí, které z věcí se nabídnou k prodeji. Oblečení a rozbité a opotřebované věci končí ve sběrném dvoře. „Zlaté předměty se nechají ocenit a následně se prodají jako zlomkové zlato. Peníze z prodeje spolu s penězi z nevyzvednutých peněženek se dostanou přímo do městského rozpočtu,“ uvedla Kotásková. Téměř čtyřicet nelezených věcí se už sešlo u strážníků v Kyjově, kteří mají ztráty a nálezy na starosti. Mezi nimi například pánský kufřík, fotoaparát i s obalem, či dětský batoh. „V současné době se projednává, jakým způsobem se nalezené věci nabídnou k dalšímu využití, či prodeji,“ sdělil velitel Městské policie Kyjov Lubomír Plachý.