„Bydlím tu poslední tři roky, jsem spokojený. Výrazný problém není ani s parkováním. Jenom snad tady na lavičkách posedávají různá individua, ale tomu je těžké zamezit,“ řekl Březina.

Prostor působí klidně, povětšinou upraveně, byť opravy by zasluhovaly například části některých chodníků. Jeden dokonce končí v trávě. Nechybí ale menší dětské hřiště, nouze není ani o zeleň. Deník oslovil zástupce radnice s otázkou, zda na náměstí Osvobození ještě letos nebo příští rok chystá nějaké úpravy.

Nová podoba S-centra v Hodoníně.
VIDEO: Návrat důchodců do S-centra v Hodoníně, domov v Rohatci je naopak u ledu

Nechystá. Pozornost se momentálně stáčí k jiným částem Hodonína. „Aktuálně běží příprava revitalizace parků Sadová a Rozmarýnku, které plánujeme zahájit v příštím roce, a revitalizace parku na Mírovém náměstí,“ reagoval mluvčí města Josef Horníček.

Lokalita bývalé židovské čtvrti je v těsném sousedství hodonínské radnice, z druhé strany ji odděluje Stará Morava. Ještě před sto lety ale její hranici se zbytkem města tvořila dvě jiná ramena řeky – Jalová a Mlýnská strouha. Po jejich zasypání v závěru dvacátých let 20. století vznikly dnešní ulice Jánošíkova a Zámecká. V té době už tam bydleli také křesťané.

Zdroj: Deník/Lukáš Ivánek

Původně bylo v místě množství menších domů, v nichž žilo i několik rodin najednou. Podmínky k životu byly spíše stísněné. Přebývali tam zejména chudší obyvatelé, ti bohatší se postupně stěhovali do centra, kde řada z nich stavěla patrové budovy.

Na místě bývalého židovského městečka je dnes v Hodoníně náměstí Osvobození.Na místě bývalého židovského městečka je dnes v Hodoníně náměstí Osvobození.Zdroj: printscreenDefinitivní konec židovských obyvatel v Hodoníně včetně této jeho historické části způsobila nacistická okupace. Na konci druhé světové války pak vyhořela její největší chlouba, synagoga. Poškození bylo tak vážné, že musela jít k zemi. Památník naznačující, kde stála, je v místě poslední připomínkou židovského osídlení.

Ředitelka Okresního archivu Hodonín Galina Rucká připomněla, že požadovanou náhradou se měl stát Jakischův dům, kde dnes sídlí státní zastupitelství. „Tehdejší vedení města to ale odmítlo,“ poznamenala ředitelka Rucká.

Obec Mušov pohltila voda v roce 1978. Důvodem byla stavba vodního díla Nové Mlýny.
Vzali nám domov i dětství. Smířili jsme se, říkají obyvatelé zaniklého Mušova

Podle ní měl na zbořeništi vzniknout velký památník rudoarmějcům a Masarykův kulturní dům. „Záměr se neuskutečnil, takže malé domy v této části již jen dožívaly do doby, kdy ustoupily výstavbě nového sídliště,“ dodala ředitelka.

Menší památník vojáků Rudé armády padlých při bitvě o Hodonín je v místě dodnes, vznikl z původního památníku mrtvých pruských vojáků z druhé poloviny 19. století.