Bývalý starosta a lídr Nezávislých Igor Taptič podal odvolání proti rozhodnutí první instance v podobě ústavní stížnosti. „Stal se podvod a jde o to, aby ti, co jdou k volbám, své odevzdané hlasy opravdu našli. Provedu všechny možné kroky pro objasnění tohoto případu, ať už budou dopady jakékoliv. Momentálně máme v rukou důkazy o tom, že chybně sečtené hlasy byly vedle už prezentovaných i v dalších okrscích," řekl exstarosta.

Jeho návrhu, ke kterému se přidali i sociální demokraté a v němž upozorňoval na řadu nesrovnalostí, dal u dvou napadených okresků za pravdu i krajský soud. U okrsku 18 se při kontrole narazilo na špatně připočtené hlasy u 186 kandidátů z celkových 282. V okrsku 7 se pak objevilo dalších čtyřiačtyřicet chyb. „Obdrželi jsme výzvu od dalších lidí, abychom pokračovali a oni své odevzdané hlasy mohli konečně najít ve výsledcích. Za několik měsíců jsou další volby a měla by se obnovit důvěra v demokratické hlasování," je přesvědčený Taptič.

Jenže další okrsky z celkového počtu pětadvaceti už krajský soud přepočítat nenechal. „Ve věcech volebních není oprávněný sám ze své iniciativy vyhledávat tvrzení a důkazy o možném porušení volebního zákona v intenzitě a rozsahu zákonem vyžadovaném. Úkolem soudu není ani suplovat činnost volebních orgánů a jen na podkladě domněnky provést přepočet výsledků," uvedl v rozsudku předseda senátu krajského soudu Milan Procházka.

Kromě soudu se vzhledem k nalezenému pochybení Nezávislí obrátili i na státní zastupitelství s trestním oznámením na maření přípravy a průběhu voleb ze strany neznámého pachatele. „To proto, aby policie našla viníka podvodu," doplnil Taptič s tím, že ho zaráží okolnost, kdy se další strany nesnaží dovědět, co se vlastně při říjnovém sčítání stalo. Mezi ty, kteří se nakonec přidali k ústavní stížnosti, patří topkaři. Těm chybí k zisku mandátu šestnáct setin procenta. „Taky jsme totiž našli pochybení. Máme čestné prohlášení voličů, kteří házeli do urny zaškrtlé celé naše kandidátky, a ve výsledcích se přesto objevila nula," upozornila trojka TOP 09 a bývalý radní Kamil Vinklárek.