Venkovní výběh šimpanzů byl totiž tentokrát jiný. Byl vyzdobený ovocem, zeleninou a balíčky. „To vše u příležitosti výročí narození jedné ze samic,“ přiblížila chovatelka primátů Petra Bílková.

Balíčky byly pevně zabalené. „Aby zvířata neměla rozbalování jednoduché a podobně jako ve volné přírodě projevila snahu při získávání potravy,“ chovatelský kolega Lukáš Beránek.

Jak doplnila mluvčí hodonínské zoo Marie Blahová, jde o tak zvaný enrichment, který zahrnuje zpestření života zvířat v lidské péči, vyplnění jejich volného času a stimulaci jejich psychiky. „Což je pro pohodu zvířat velmi důležité. Šimpanzi jsou navíc velmi inteligentní zvířata a oba chovatelé, kteří s nimi pracují již řadu let, se jim pravidelně snaží život v zajetí zpříjemnit,“ vysvětlila mluvčí.

Hodonínská skupina šimpanzů je čtyřčlenná. Společně žijí už od roku 2009, kdy sem přicestovaly dvě mladé samice ze Zoo Liberec. „Po příjezdu do Hodonína byly připojeny k samci, který později v roce 2016 skupinu opustil a byl převezen do jiné zoo. Poté byly samice připojeny k původnímu páru, který je u nás již od roku 1995, a pochází z volné přírody západní Afriky,“ dodala Blahová. (pt)