Ženu totiž vůbec nenapadlo, že je v jejím zájmu přivolat na místo úrazu ihned městskou policii a záchranku, zajistit si potřebnou fotodokumentaci z místa uklouznutí a také věrohodné svědectví kolemjdoucích.

„Když jsem po pádu na neupraveném zledovatělém chodníku zjistila, že mám obě nohy v pořádku a dokážu se postavit na čtyři, s bolestmi jsem se vydala domů, odkud jsem odjela do nemocnice,“ vzpomíná jednačtyřicetiletá Iveta.

Tu by v té chvíli prý ani ve snu nenapadlo ležet dál na zemi a volat někoho z rodiny, aby ji přijel okamžitě vyfotit.
„Člověk v první chvíli přemýšlí nad tím, co a kde ho bolí a jak se dostat rychle domů,“ řekla žena, která pak se zlomenou kostrčí ušla několik stovek metrů. „Když jsem pak v televizi viděla, jak je složité získat od pojišťovny peníze, mám teď velké obavy. Svědectví dvou kolemjdoucích, které jsem vůbec neznala, zajištěné nemám,“ uvedla Iveta.

Až po léčení

O své peníze se navíc může začít hlásit teprve po ukončení zdlouhavého léčení. S lékařskou zprávou si má poté přijít na obec pro potřebné dotazníky. Nahlášení úrazu je přitom například u České pojišťovny, která na Hodonínsku v souvislosti s letošní zimou eviduje dosud sto třiapadesát pojistných událostí, poměrně jednoduché. Jak ochotně sdělila její mluvčí Dagmar Koutská, ti, kteří mají sjednanou úrazovou pojistku, mohou získat odškodnění také z ní.

„Vyhnou se tak zdlouhavějšímu řešení případu z pojištění odpovědnosti města,“ vysvětlila Koutská. Na internetových stránkách www.ceskapojistovna.cz pak mohou najít nejen formuláře k nahlášení škody či hodnocení bolestného, ale i potvrzení o ztrátě na výdělku. Jak ještě doplnila, největší pojišťovna v zemi zaznamenala začátkem března dvacetiprocentní nárůst počtu hlášených událostí.

„V následujících dnech a týdnech se ještě bezpochyby zvýší. Zranění lidé se totiž nejprve soustředí na léčení a až poté uplatňují škody,“ soudí. Pokud jde o škody na vozidlech v souvislosti se sesuvy sněhu, našla mluvčí České pojišťovny na Hodonínsku šest takových událostí z právě skončené zimy.

Pětačtyřicet škod v celkové výši pět set šedesát tisíc korun zaznamenala na Hodonínsku pojišťovna Kooperativa. „Jednalo se o pět vozů, kde vznikla škoda okolo jedenácti tisíc. Poškození nemovitostí se ale vyšplhalo na více než půl milionu,“ upřesnil mluvčí další z velkých pojišťoven Milan Káňa.
„Vyplatili jsme už jednu třetinu škod,“ odpověděl na otázku. Jak ještě tiskový mluvčí dodal, uklouznutí na zledovatělých chodnících zaevidovala Kooperativa v okrese pouze dvě. „Obě vyplatíme z pojištění odpovědnosti měst,“ uklidnil Káňa.