Vánoční výzdobu rozsvítili v ulicích Hodonína v první adventní neděli. Každý rok tam rozsvěcují barevné hvězdy na hlavní třídě, girlandami zdobí všechny javory a vánoční smrk na náměstí, radnici i její věž.

„Výzdoba je opět stejná, změní se jen číslice v letopočtu, který svítí na radnici,“ řekl vedoucí odboru investic hodonínské radnice Milan Jagoš.
Ani ve Veselí nad Moravou nebudou svítit žádné vánoční svíčky navíc. „Podařilo se jen poopravovat to stávající vánoční osvětlení. Nekupujeme nic nového, máme to v plánu až v příštích letech,“ uvedl místostarosta Veselí nad Moravou Vilém Reischveld.

V rozpočtu na to totiž měli asi dvě stě tisíc korun, ale zastupitelstvo ho na posledním zasedání neschválilo, takže se našlo jen třicet tisíc na opravu stávající výzdoby.

I v Kyjově plánovali velké nákupy nového osvícení vánočního stromu, jenže si chtěli nechat zpracovat pořádný návrh od odborné firmy.
Na to už bylo ale pozdě, tak investovali pouze do oprav. „Nechceme to řešit polovičatě. Příští rok se na to připravíme dříve. Bude to přece jen stát tak sto padesát až dvě stě tisíc korun,“ vysvětlila vedoucí odboru investic Jana Šupová.

Vánoční stromy mají v Kyjově dokonce tři, dva živé v Boršově a v Bohuslavicích a hlavní strom, který každoročně postaví na náměstí. „Většinou nám lidé nabídnou strom a my si vybereme,“ doplnila Šupová.

Blížící se Vánoce a s nimi spojený advent byl během víkendu cítit v mnoha obcích hodonínského okresu. Například v Želeticích tamní ženy uskutečnily výstavu, která byla inspirací k úpravě štědrovečerního stolu. K vidění byly nejrůznější varianty. „Zapojili se i lidé mimo naše sdružení. Třeba babičky se nabízely se starým nádobím,“ sdělila za Želetické ženy Vlasta Müllerová.

Pracnými výrobky se kochali i návštěvníci prodejní výstavy ručně malovaných vánočních ozdob v Ratíškovicích. Věnečky, baňky nebo slaměné postavičky. To vše si prohlíželi a kupovali.

„Největší zájem byl o figurky, ptáčky či labuťky. Líbily se i svítící ozdoby,“ komentovala majitelka výstavy Ludmila Hadačová. Podobnou akci navštívili zájemci i ve Stražovicích.

Archlebovští si zase první adventní neděli připomněli koncertem v kostele. Zároveň tak oslavili sté výročí tamních varhan. Ozdobili si také vánoční stromek. Svítí už od středy.

Symbol Vánoc rozzářili například v Lužicích a Starém Poddvorově. Na obou místech příchozím zazpívaly děti mateřských a základních škol.
Adventní věnce vyráběly ženy v Hodoníně během pátku. Sešly se v Centru pro rodinu. Z účasti však byly zklamané. „Je to škoda. V minulosti to tady jen štěbetalo. Nyní nás za celý den přišlo asi šest,“ shodovala se dvojice pracující s jehličím.