Strážnický Skanzen v sobotu a v neděli zaplnily stovky návštěvníků. V předvánočním programu poznaly sváteční tradice našich předků. Letos se uskutečnil už 21. ročník.

Mezi první zastávky návštěvníků, na které se zlehounka snáší sníh, patří chalupa dráteníka, o kus dál si prohlíží ukázku mlácení obilí. V další chalupě s linoucím se kouřem z komína sedí u stolu ženy deroucí peří. V adventním čase se takto dříve scházely a při práci si vyprávěly různé příběhy. Na vzácnost této tradiční činnosti upozorňuje jedna z žen. „Dnešní děti se mě ptají, na co pak to peří použiju. Neví ani, co je to duchna,“ svěřuje se dračka.

Po cestě dále provází návštěvníky zpěvem malí koledníčci z dětského souboru Fěrtůšek a zpěváci ze souboru Dúbrava. Zpěv koled si vychutnává třeba Silva Malá, která do skanzenu přicestovala až z Blanska. „Přesně takové koledy mě učila moje babička,“ vzpomíná s úsměvem návštěvnice.

Po cestě však kromě zpívajících dětí potkávají lidé i Tři krále či tajemné bíle oděné ženy. Jedná se o Lucie, které měly v dřívějších dobách za úkol kontrolovat pořádek, neposlušné děti či dodržování půstu a zvyků. Ti, kteří Lucie potkají, se dočkají potření tváře moukou. „Tato tradice už z většiny obcí zmizela, u nás už nic takového taky není,“ posteskla si návštěvnice Lenka Skořepová. Mezi svátečními postavami nechybí ani Mikuláš v doprovodu čertů a anděla, který obdarovává děti červenými jablíčky.

V další chalupě je program věnovaný zvyklostem Štědrého dne. V malé útulné světničce si lidé prohlíží pouštění lodiček z ořechových skořápek, lití žhavého olova, dozví se také podrobnosti o historickém vývoji vánočního stromečku a jak dříve vypadala tradiční štědrovečerní večeře.

Mezi typické symboly Vánoc patří bezpochyby také betlém. S ním ve Vinohradnickém areálu sousedí i výběh pro ovečky. „Dcera si to tu moc užívá. A my dospělí také – ochutnáváme výborná vína,“ směje se Martin Veselý, zatímco se zahřívá teplým svařákem.