Centrální, tedy více než dvacet kilometrů dlouhou vinařskou stezku, chtějí členové mikroregionu nabídnout lidem ještě v letošním roce. „V současnosti je myšlenka taková, že se na stezce představí odrůdy vinné révy, které se zde pěstují, ideálně převažující v dané viniční trati,“ uvedl předseda dobrovolného svazu čtyř obcí Jan Koutný.

Například Šardičtí k tomu chtějí zatraktivnit tamní část stezek infocentrem v augustiniánské rezidenci. „Lidé k nám rádi jezdí na vinařské akce. A chceme, aby k nám zamířili i mimo ně a mohli vyrazit za různými zajímavými cíli,“ vysvětlila šardická starostka Blažena Galiová.

Další magnet pro turisty má být i krajina Moravského Toskánska a její fotografování. „Fotografické stezky jsou koncipované jako odbočky z vinařské stezky. Návštěvníka povedou přes zajímavé výhledy,“ řekl Koutný.

Podél stezky mají zájemci získat také návod na to, jak a kdy dané lokality fotografovat. Zajímavý výhled by následně měla poskytnout i nová rozhledna nad Karlínem. Třetí typ stezek má nést název hornické. „Ty jsou navázané na bývalé těžby lignitu a na zajímavé geologické úkazy na území našich obcí,“ prozradil předseda mikroregionu a čejčský starosta Jan Koutný s tím, že po získání peněz chtějí ještě letos centrální část naučných stezek spustit. Jak doplnil, naučné stezky Mikroregionu Hovoransko mají navázat na současné cyklotrasy procházející obcemi.