Vloni ho navštívilo osmdesát tisíc turistů. Letos už má za sebou poslední víkend s regulérním provozem. A návštěvnost? I když byl chladnější začátek léta, provozovatelé na Baťově kanálu budou zřejmě spokojení. „Na odhad je ještě brzo. Doufám ale, že tato sezona bude patřit k těm lepším," informoval ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek s tím, že přesnější čísla bude znát až za několik týdnů.

Se začátkem a koncem plavební sezony nejsou úplně spokojení ve Vnorovech. Podle provozovatele tamního přístaviště Jana Šulce letos nevyšel hlavně květen a červen. „V těchto měsících máme obvykle hodně objednávek školních zájezdů. Letos ale nepřálo počasí, takže jsme měli i více než osmdesátiprocentní propad," uvedl Šulc.

Ten kvůli špatnému začátku i konci sezony ve Vnorovech v příštím roce velké investice neplánuje. „Zaměříme se hlavně na zkvalitnění služeb a rozšíření nabídky programů pro děti," sdělil provozovatel.

Podle Vojtěcha Bártka prošla v letošním roce unikátní vodní cesta několika změnami. Ty zásadní mají například v přístavišti ve Veselí nad Moravou. Od uplynulé sezony mohou turisté využívat nové sociální zařízení, dílnu pro opravy kol a lodí, ale i nové dětské hřiště.

Novinky

„Samozřejmě se nám takové zkvalitnění služeb odrazilo na návštěvnosti. Odhad je těžký, na padesát procent bych to neviděla, ale je určitě vyšší než v předchozích letech. Řekla bych, že polovinu návštěvníků tvoří turisté a druhou polovinu místní, kteří ještě nyní dětského hřiště využívají," řekla provozovatelka přístaviště Hana Habartová. Ve Veselí mají navíc ještě letos dokončit nové lanové centrum a opravit skatepark. „I když atrakce lidem zpřístupníme, jak to bude možné, oficiální otevření plánujeme na odemykání další plavební sezony, tedy na prvního května příštího roku. Ve stejném termínu představíme i nově opravenou výletní loď Danaj," dodala Habartová.

Velké peníze poputují v příštím roce do Strážnice. Tamní přístaviště je jedno z posledních, kterému chybí kvalitní sociální zázemí i molo. Podle Bártka souvisí dobře vybavené přístaviště i s návštěvností. „Zázemí není na takové úrovni, jakou by si Strážnice zasloužila. Město má však schválenou dotaci na nové sociální zařízení, jaké je například v Petrově nebo Veselí," sdělil Bártek. Domek u soutoku Veličky a Baťova kanálu má navíc od letošního roku nového majitele.

Bártek navíc čeká, jak dopadne stavba kotviště v Petrově, které má nabídnout místo až pro padesát lodí. Vyjde na přibližně čtyřicet milionů korun. „Zatím není vysoutěžený dodavatel. V tuto chvíli záleží na rozhodnutí ministerstva dopravy, kdy povolí stavbu. Ta měla začít už na jaře, ale nestalo se tak. Podle mého odhadu začne až na jaře roku 2014," sdělil mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka.