Předchozí
1 z 5
Další

„Bohužel se stále odkládá vyhodnocení. Rádi bychom budoucí investice schvalovali jako úpravu rozpočtu na první dalším zastupitelstvu v příštím roce,“ uvedl místostarosta a garant rozpočtu Ondřej Fialík.

Překvapením pro část zastupitelů byly rostoucí příjmy z hazardu. Zřejmě nejčastěji ale Hodonínští na úterním jednání debatovali nad navýšením dotačního programu na podporu sportů dospělých na 6,5 milionu korun. Nakonec návrh rozpočtu pohodlnou většinu dvaadvaceti hlasů schválili. Nejvýraznější nové finanční injekce týkající se odhlasovaného rozpočtu přibližuje Hodonínský deník na pěti případech.

ZATEPLENÍ A REKUPERACE ŠKOLY

Tornádem poškozená Základní škola U Červených domků se dočká zateplení i rekuperace.Tornádem poškozená Základní škola U Červených domků se dočká zateplení i rekuperace.Zdroj: Deník/Petr Turek

Základní škola U Červených domků schytala při průchodu loňského tornáda nejednu těžkou ránu. Mezi doposud viditelné následky patří to, že živel smetl okolní zeleň včetně statných stromů.

„Třídy naší školy jsou postavené tak, že do nich svítí slunce celý den. Bez klimatizace a termoregulace se tady už nebude dát vydržet. Poté, co jsme přišli o stínící stromy, odborníci vypočítali, že nám teplota v budově stoupne o čtyři až čtyři a půl stupně. To je především pro květen a červen neúnosné, a při nástupu letních teplot by se tady nedalo vydržet,“ upozornil Antonín Slezák, ředitel základní školy, která se stavěla v roce 1968.

Během příštího roku tak mají jednotlivé pavilony dostat nový zateplený plášť šetřící energie v zimě a rekuperaci. V návrhu rozpočtu je na tyto novinky vyhrazená částka devětapadesát milionů korun.

Sklárna v Kyjově při letošním dnu otevřených dveří.
Skláři v Kyjově mají rekord, díky zpracování 145 tun střepů

PAVILON AKVÁRIÍ V ZOO

Nový pavilon akvárií.Nový pavilon akvárií.Zdroj: Zoo Hodonín

Také nedaleký pavilon akvárií v zoologické zahradě poškodilo tornádo, a to nenávratně. Po demolici tady má stát ale zcela nový, větší, dvoupatrový pavilon a se solárními panely na střeše. Návštěvníci by v něm po otevření měli pozorovat ryby ve dvou největší sladkovodních nádržích v České republice.

„Měly by tady být expozice jezer Malawi a Tanganika. Předběžně máme domluvenou spolupráci a prezentaci se státem Malawi, jehož velvyslanec v Berlíně přislíbil pomoc a propagaci. Takže také artefakty, které mají doplňovat akvária, by měly být dovezené přímo z Malawi,“ přiblížil ředitel hodonínské zoo Martin Krug.

V samotných expozicích pak příchozí uvidí tisíce atraktivních pestrobarevných cichlidových či tvarově neobvyklých ryb právě ze zmíněných dvou afrických jezer. „Množství těchto rybiček vytváří nádherné obrazy. Naopak nebudeme mít žádná mořská akvária, jelikož jejich provoz je energeticky náročný,“ doplnil Krug. Počítá s náklady na novinku kolem pětatřiceti milionů korun s tím, že sedmdesát procent pokryje dotace z ministerstva pro místní rozvoj. Výstavba má trvat dvanáct měsíců.

Ocenění Jana Pavky v brněnském Divadle na Orlí.
Cena Křesadlo zamířila do Mikulčic Janu Pavkovi za výsadbu i budky

OPRAVY SPORTOVNÍ HALY

Tornádo se nevyhnulo ani městské sportovní hale s diváckou kapacitou pěti set lidí. Po letních opravách podlahy mohou nyní sportovci běhat po nové palubce. Na další obnovu je v rozpočtu na příští rok připravených čtyřicet milionů korun.

„Uvnitř se obnova bude týkat vzduchotechniky, osvětlení a ozvučení,“ přiblížil Otakar Čajka, ředitel městské společnosti TEZA, která se stará o provoz sportovních zařízení města. Hala v Lipové aleji sice slouží teprve od roku 2005, ale loni ji značně poškodilo řádění živlu. Plánované opravy budou zahrnovat také opravu pláště včetně zateplení a také nové zastřešení sportovní arény.

Stavba stezky pro chodce a cyklisty v blízkosti silnice I/51 v Hodoníně.
Stezku při tahu na Slovensko dokončí Hodonínští až v roce 2023 i s přechody

ÚTULEK PRO PSY

Podoba nového útulku pro psy.Podoba nového útulku pro psy.Zdroj: MěÚ Hodonín

Z pověstného popela má vstát i zničený psí útulek, jehož areál se postupně proměnil v parkoviště. Součástí nového útulku má být nejen moderní provozní budova, ale také větší počet kotců.

„Část kotců bude doplněna o venkovní výběhy, některé kotce budou dispozičně upraveny tak, aby vyhovovaly nárokům větších plemen. Součástí areálu bude nový objekt s jednatřiceti kotci, skladem a dvěma venkovními výběhy,“ nastínila u dříve mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Samozřejmostí má být podle ní také nové oplocení areálu včetně protihlukové stěny. Návrh rozpočtu počítá s dvaceti miliony korun právě na útulek.

Nehoda na náledí. Ilustrační foto.
Kvůli náledí u Žarošic havarovala dvě auta, v nemocnici skončil starší muž

SBERBANK

Návrh nového rozpočtu města sice počítá s příjmy ve výši 760 milionů korun, ale závěr příštího roku by mohl být pro městskou kasu ještě o něco veselejší. Hodonínu se totiž reálně rýsuje možnost, že by se mohl dostat k milionům korun, které uvízly ve Sberbank.

Díky možnému odkupu úvěrového portfolia Českou spořitelnou. Insolvenční správkyně uzavřela se spořitelnou smlouvu o smlouvě budoucí. „Tu sice neznáme, ale prohlašuje, že uspokojení věřitelů ve třetí skupině, kam patří města a obce, mohou být zhruba ve výši devadesát procent pohledávky. Vzhledem k tomu, že nám tam zůstalo 120 milionů, tak bychom se mohli dostat ke zhruba 108 milionům korun,“ sdělil vedoucí hodonínského radničního odboru ekonomiky Marián Maňák.

Po střetu s osobním autem poškozený osobní vlak před stanicí Moravský Písek.
Poškozenou kolej po tragédii mají u Moravského Písku opravit do konce roku

Zároveň ale upozorňuje, že zatím nejde o ostrou kupní smlouvu, k jejímuž uzavření by mělo dojít v první polovině příštího roku. Předpokládá tak, že i pokud by vše dobře dopadlo, tak peníze ze Sberbank by Hodonínští mohli vidět nejdříve v závěru příštího roku nebo na začátku roku 2024. Proto také nejsou v příjmové části městského rozpočtu pro rok 2023.