Už pět let chodívá Josef Schmied pravidelně na hodonínská zastupitelstva. Nevynechal ani jediné. Na těchto veřejných zasedáních je však světlou výjimkou. Možná dokonce i unikátem. Podobných vytrvalých návštěvníků vidí zastupitelé mezi sebou pramálo.

„Chodím tam hlavně proto, že mě dění ve městě zajímá. Zaregistrovali to už i lidé z mého okolí a začali se na mě obracet s tím, co je v Hodoníně trápí. Mnozí mě berou jako takového mluvčího, byť je samozřejmě vždycky nabádám, ať přijdou také. Mluvit nemusí, ale aspoň poznají tváře konkrétních zastupitelů," řekl Schmied.

Kromě něj míří pravidelně na zasedání v Hodoníně další čtyři lidé. Občas i někdo navíc. „Dorazí většinou jen v případech, kdy se projednávají záležitosti, které se jich konkrétně týkají. Jinak o jednání zastupitelů moc zájem nemají, spíše jsou znechucení," svěřil se Schmied.

Domnívá se, že za oněch pět let, co přímo dohlíží na práci zastupitelů, se mu podařilo prosadit jediné. A to přesunutí tržnice na nové místo. „Myslím si, že veřejnost ani na zasedání nemá moc prostoru. Mluvit může jen v bodě Různé, a to už je řada zastupitelů pryč," posteskl si Schmied.

Naopak podle starostky Hodonína Milany Grauové mají lidé možností dost. „Pokud jde o poznámku k probíranému tématu, mohou se vyjádřit ihned. K jiným tématům samozřejmě až v bodě Různé," upřesnila Grauová. I ona si všímá zájmu veřejnosti jen u problematiky, která se jí osobně dotýká. „Jde o záležitosti, které nějak ovlivní životy či peněženky lidí. Naposledy šlo o prodej družstevních bytů. Samozřejmě hodně táhlo i téma hazardu v Hodoníně. Dříve byly hojně diskutované poplatky za psa," připomněla starostka.

Pravidelného návštěvníka má i kyjovské zasedání. Tam je jedním z mála Petr Weber. Chodí za zastupiteli pravidelně už několik let. Jednání si dokonce nahrává. „Je dobré mít přesný záznam toho, co řekli. Když si je člověk tímto způsobem připomene, zjistí, že na jednom zasedání padla určitá informace a na dalším už o té věci zastupitelé řekli úplně něco jiného," upozornil Weber. Na něj se však místní se svými stížnostmi neobrací. „Vystupuji jen za sebe. Když má někdo problém, tak mu řeknu, ať na zasedání jde a ozve se," podotkl Weber.

Návrat záznamu

Nejen on bude mít k dispozici záznam zastupitelstva. Ještě letos se totiž vrátí na web města. Kyjovské čeká i další novinka. „Oficiálním místem zasedání se od tohoto roku stane estrádní sál kulturního domu," upozornil starosta Kyjova František Lukl s tím, že také letos plánují zastupitelé několik výjezdních zasedání. „Obecně je účast veřejnosti na jednáních nízká. Více navštěvuje právě ta výjezdní, kde řešíme místní témata či konkrétní problémy, jako jsou noční klid nebo výherní automaty," poznamenal Lukl. Podotkl, že se zřejmě zastupitelstva uskuteční v Bohuslavicích, Boršově a na sportovním stadionu.

Podobný nezájem o aktuální práci zvolených zástupců mají i ve Veselí nad Moravou. „Pamatuji si zastupitelstva, na něž dorazilo třeba sto padesát lidí. Šlo totiž o prodej bytů. Jinak chodí jen ti, kterých se probíraná témata přímo dotýkají. Průměrnou návštěvnost odhaduji tak na dvacet lidí," sdělil veselský starosta Miloš Kozumplík.