Chránění hlodavci v současné době přidělávají starosti majitelům domů a chat v okolí Velké nad Veličkou, Louky či Nové Lhoty. „Momentálně je v blízkosti Veličky několik desítek nahlodaných stromů a myslím si, že zde hrozí i nebezpečí. Některý z nich může spadnout. Vypadá to, že se tady bobr přemnožil," poukázal například Antonín Vrba z Velké nad Veličkou.

V této lokalitě eviduje výskyt bobra evropského již řadu let Povodí Moravy, které má Veličku pod patronátem. Nechává ale tok i přírodu volně se vyvíjet. „Do biotopu chráněného bobra nijak nezasahujeme, pouze sledujeme vývoj a v případě vytvoření zátarasu v korytě toku jej odstraníme. Jedná se o asi tři kilometry dlouhý úsek, který byl před sedmi lety revitalizovaný," uvedla za státní podnik Jana Kučerová.

Bobr ale podle Jiřiny Pilátové z Uherskobrodska ničí ve velkém i ovocné stromky, což bez zásahu lidské ruky ovlivnit nelze. „Měl by mít vyhrazené nějaké teritorium," myslí si Pilátová.

Biolog a odborník na bobry Vlastimil Kostkan z Univerzity Palackého v Olomouci tvrdí, že hlodavci migrují proti proudu řek, a proto se s nimi potýká stále více obcí. „Na jižní Moravě je problémů víc, protože se sem bobři vrátili již v polovině osmdesátých let minulého století. A to jako na vůbec první místo v České republice," vysvětlil odborník.

Přemnožení? Pověra, tvrdí

Popřel ovšem, že se bobři s přicházejícím jarem přemnožili. „Je to spíše všeobecná pověra. Stromy kolem řek se z podobného napadení rychle oklepou. Zároveň bobři pomáhají vymýtit třeba křížence topolů s kanadskými druhy a zachovat naši přirozenou místní floru," dodal biolog.

S tímto názorem se ztotožňuje také Vlastimil Maňák z Velké nad Veličkou. Podle něj je dobře, že jsou bobři opět tady. „Nesmí se ale zase nechat nekontrolovatelně přemnožit. Viděl jsem i takové jedince, kteří vážili třeba třicet kilo. Na ty při jejich síle a plachosti žádný predátor nemá. Vlky už nemáme, rys tady taky není a medvěda vidíme akorát v televizi," řekl muž.

Kvůli bobrům zasahovali o Velikonocích i hasiči v Blatnici pod Svatým Antonínkem. U lávky přes říčku se usídlil bobr a vzrostlý patnáct metrů vysoký strom poškodil do té míry, že hrozil jeho pád. „Díky všímavým kolemjdoucím jsme mohli včas zakročit a poškozený strom pokácet," sdělil velitel blatnických hasičů Petr Buzík.

Na tomto místě si často hrávají místní děti a stromy jsou většinou ohlodané a nebezpečné. „Cestou proti proudu měl bobr i velkou hráz. Voda tekla vrchem koryta, už by se to vylilo. Je tam poškozená i stará vrba," upozornil velitel.

Bobři poškozují stromy na Horňácku.