„Nejdříve po nich chtěl fotky s obnaženým přirozením, potom hrozil, že pokud mu nebudou po vůli, zveřejní snímky v jejich okolí,“ vypráví kriminalista ve filmu s názvem Seznam se bezpečně. Ten vznikl díky internetovému portálu Seznam.cz, který provozuje sociální sít Lide.cz. Právě taková síť, na které si už nezletilé děti vytvářejí profilové stránky a dobrovolně do nich zapisují intimní informace, je ideální databanka pro pedofily a násilníky.

„Kdo má na internetu nahou fotku?“ ptá se třídy při besedě, která začala po promítání filmu, moderátor Mirek Vaňura. Toho děti znají z televizního pořadu 112tka. Nikdo se nehlásí.

„Fotit sám sebe není trestné, ale ve chvíli, kdy to udělá kamarád a fotky zveřejní na internetu, je to trestný čin. Nesmí se ani stahovat a přeposílat fotky, na níž jsou osoby mladší osmnácti let,“ vysvětluje odborník na sociální sítě Martin Kožíšek, který pracuje pro Seznam.cz. A hned varuje: „Dá se zjistit úplně všechno, odkud jste se přihlásili, z jakého počítače…“ Denně je podle Kožíška na Lide.cz dva miliony osm set tisíc uživatelů. Jak ale mezi nimi poznat podvodníka?

Kožíšek najíždí na webovou stránku projektu www.seznamsebezpecne.cz a ukazuje školákům, kde najdou desatero rad i to, jak si napsat o pomoc, kam zadarmo volat na anonymní linku důvěry nebo upozornit na podivné chování na internetu. „Nikdy nekomunikujte s nikým, s kým nechcete. Není to povinné,“ pokračuje prachobyčejnou radou. Pozor je potřeba dávat na takzvané „fejky“ či falešné „nicky“, tedy falešné fotky či lidi s falešnou identitou.

„Takový Šamponek99 není mladý hezký kluk, ale holka, nebo starý pán,“ ukazuje příklad falešného jména Kožíšek. Ten se v tom opravdu vyzná. Podobně zkušených lidí zaměstnává Seznam.cz několik. Čtyřiadvacet hodin denně procházejí profily administrátoři, kteří hledají nebezpečné fotografie a promazávají chaty.

Dokáží dokonce nadobro zablokovat přístup počítače k portálu, spolupracují také s policií „Hlavní zásada ale zní – nepiště na internet svoje telefonní číslo a adresu,“ varuje Mirek Vaňura. Děcka se vyplašeně rozhlížejí, když se dozvídají, že zaregistrováním se u Facebooku mu dávají souhlas s prodejem jejich fotek a všech zadaných informací. „To je nechutné,“ naštve se sedmák Lukáš Malík, který doteď působil zcela nenápadně. „Nevěřte všemu, co na internetu vidíte, dávejte tam co nejméně informací a hlavně, pokud se vám děje něco podezřelého, nebojte se někomu svěřit,“ shrnuje moderátor. „Pěstujte dobré vztahy s rodiči, mluvte s nimi o tom,“ přidává se psycholog Vladimír Novák. A než se děti začnou samy vyptávat, policista Pavel Tulej dodává: „Číslo 158 vytočte, když není pochyb, že po vás někdo chce intimní fotografie či se chce sejít a slibuje za to peníze či dobití kreditu a podobně.“