„Ve skleníku máte extrémně vzácný cykas. Jde o druh Ceratozamie kuesteriana, který je přibližně desetkrát vzácnější než například panda, symbol ochrany přírody,“ oznámil po nedávné prohlídce skleníku zahradníkovi i řediteli nemocnice český odborník na cykasy a šéfredaktor serveru www.cykasy.cz Jan Vytopil.

Tohoto druhu severomexického horského cykasu podle něj přežívá v přírodě už jen asi tři sta kusů. „V Evropě je mají ve sbírkách jen špičkové botanické zahrady například v Londýně, Dublinu, Neapoli či Petersburgu. Je přísně chráněný a na mezinárodním Červeném seznamu je řazený jako kriticky ohrožený druh,“ doplnil Vytopil. Ten poslal fotografii rostliny jednomu z předních světových znalců cykasů Andersi Lindströmovi. „Stoprocentně není pochyb o tom, že se jedná o druh Ceratozamia kuesteriana,“ potvrdil mu vzácný objev tento šéf sbírek thajské botanické zahrady Nong Nooch.

Rostlina, kterou původně ve skleníku chybně zařadili jako cykas druhu Ceratozamia mexicana, je starý asi padesát let a měří zhruba tři čtvrtě metru. Protože tyto rostliny označované za živoucí zkameněliny rostou velmi pomalu, je hodonínský kousek skutečnou raritou i díky své velikosti. „Pro Prahu se podařilo tento cykas získat teprve před rokem a měří jen patnáct centimetrů,“ upozornil Vytopil na to, že v České republice u tohoto druhu neexistuje nic vzácnějšího.

Nevyčíslitelná cena

Jak se Ceratozamia kuesteriana do Hodonína dostal, dnes nikdo neví. „Možná jej získal můj předchůdce, dal se tehdy dovézt z jižní Ameriky. Dnes má nevyčíslitelnou hodnotu. Nedá se nikde koupit a je tak chráněný, že se nesmí ani vyvážet a nesmíte vlastnit ani semena,“ zdůraznil Vodrážka, který se o rostlinu, jež má jen tři listy a podobá se palmě, po čtyři desetiletí pečlivě staral.

„Je to taková Věstonická Venuše objevená v Hodoníně, avšak mnohem starší. Tyto živoucí zkameněliny totiž beze změn přežily od dob dinosaurů. Nepochybně teď hledají Hodonín na mapě odborníci ze světových botanických zahrad,“ radoval se z nečekaného objevu ředitel Nemocnice TGM v Hodoníně Antonín Tesařík.

Zároveň si ale posteskl nad tím, jaká budoucnost čeká skleník se sbírkou cykasů milionových hodnot. Ten je totiž vážně poškozený, potřebuje opravu a nemocnice už se o něj z úsporných důvodů nemůže déle starat. „Prvořadým úkolem nemocnice je léčit lidi, a nikoliv zachraňovat přírodní památky,“ vysvětlil za zřizovatele nemocnice krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý. Podle něj dostal ředitel Tesařík úkol přijít s řešením co se skleníkem.

Domluvit se na tom podle jeho slov musí s radnicí a poté návrh předložit kraji. Vedení nemocnice i radnice zatím jen uvažují o přesunu skleníku do lázeňského parku. „V každém případě jsme skleník už zajistili elektronickou ostrahou,“ upozornil Tesařík na další nezbytnou investici, která vzácné rostliny chrání před zloději.