„Z našeho šetření vyplynulo, že byl naposledy viděný někdy letos v červnu. V jeho domku, kde jsme ho našli sedět v křesle, byly takové podmínky, že se jeho tělo nerozkládalo, ale mumifikovalo. A o to složitější bude nyní zjistit, jak dlouho byl mrtvý,“ řekl hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Dobu úmrtí včetně jeho přesné příčiny by měla určit pitva. „Už proběhla, ale zatím nám nedošly výsledky,“ doplnil mluvčí.

Lidé v Kyjově se o Marečkově smrti dozvěděli až z vyvěšeného parte. „Málokdo věděl, co je u něj nového, protože už několik let téměř nevycházel z domu. Žil podivínským životem,“ řekl tajemník kyjovské radnice Milan Jagoš.

Dveře od Marečkova domu, jenž mezi ostatními vynikal tím, že byl oblepený novinami, otevřela zámečnická firma za dohledu policie a na žádost rodiny. Policie nyní prošetřuje, zda se na smrti hladovkáře neměl někdo podíl.

Miloslav Mareček je známý svými hladovkami, kterými protestoval už před listopadem 1989.

Naposledy se do problémů dostal, když k němu přišli exekutoři vymáhat dluh u Všeobecné zdravotní pojišťovny, které neplatil pojistné. „Když doktory nepotřebuji, tak proč bych měl platit,“ hádal se tehdy odhodlaně Mareček. Udělal však chybu, když na strážníky, kteří přišli s exekutorem, vytáhl mačetu a jednoho zranil. Krajský soud v Brně nakonec zrušil obvinění z útoku na veřejného činitele, ale deset měsíců podmínky za nedovolené ozbrojování mu ponechal. Zabavil mu mačetu i další nalezené zbraně.

autoři: JANA RYBOVÁ

a zpravodajové Deníku

Poslední článek o Marečkovi

Kyjov - V bytě Miloslava Marečka našla policie při domovní prohlídce několik podomácku vyrobených střelných zbraní, střelivo a mačetu. Soud ho odsoudil za nedovolené ozbrojování k podmíněnému trestu. Odsouzený se ale necítí vinen, a proto podal stížnost na ministerstvo spravedlnosti.

„Zbraně, které našel exekutor při svém zásahu, jsem našel dva nebo tři dny předtím u lesa. Mým jednoznačným úmyslem bylo tyto zbraně odevzdat na policii,“ tvrdí Miloslav Mareček.

Tomu ale neuvěřil okresní ani krajský soud. Muž se proto odvolal k ministrovi spravedlnosti. „Pan ministr neshledal v uvedené věci důvody k podání stížnosti pro porušení zákona a podnět odložil,“ uvedl Pavel Hajný z ministerstva spravedlnosti.

Celý příběh začal před čtyřmi lety v Marečkově bytě. Tehdy k němu přišel exekutor vymáhat dluh pro všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Doprovod mu poskytli dva strážníci městské policie. Při soupisu hodnotných předmětů našli v bytě také několik zbraní. Mezi nimi byly devítimilimetrová pistole vyrobená z plynovky, podomácku vyrobený revolver, tlumič a další zbraně a střelivo.

Při exekuci přišel ke zranění způsobenému mačetou jeden ze strážníků. Návštěva exekutora vynesla Marečkovy obvinění z útoku na veřejného činitele a nedovoleného ozbrojování. Loni v lednu Krajský soud v Brně zrušil obžalobu z útoku na veřejného činitele, ale ponechal bod o nedovoleném ozbrojování. Za to dostal muž deset měsíců podmíněně.

„Žádný přímý důkaz, že zbraně bych nenašel a neměl v úmyslu odevzdat je na policii podaný nebyl,“ brání se Mareček, který usiluje o zrušení obžaloby. Požaduje také vrácení některých předmětů. „K držení střeliva Flaubert není potřeba zbrojní pas. Nechápu proč jsem byl odsouzený k jeho propadnutí. Podobným způsobem jsem přišel i o volně prodejnou mačetu,“ stěžuje si Mareček.

Zbraně mu zabavila policie při domovní prohlídce jako věcné stopy. „Soud rozhodl o jejich propadnutí. Co se týká mačety, byla rovněž zajištěna jako věcná stopa. O jejím osudu doposud soud nerozhodl,“ sdělil policejní mluvčí Petr Zámečník. Při balistických zkouškách došlo podle něj také k vystřelení pěti nábojů Flaubert.

Autor: Marek Veselka