Co se vlastně odehrálo, nyní zjišťují policisté. „Příčiny, za kterých k nehodě na dálnici D2 došlo, objasňujeme. Je tedy brzy se k nim jakkoli vyjadřovat. Mezi desítkami raněných jsou jak Češi, tak i cizinci. Na místě operují také policejní interventi, protože je tady na tom řada lidí špatně psychicky a je nutné s nimi dále pracovat,“ podotkl v pondělí odpoledne jihomoravský policejní mluvčí David Chaloupka. Hasiči k havárii autobusů vyslali svoji psycholožku. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha byli cizinci ve druhém autobuse Indové.

Většina zraněných utrpěla středně těžká, a čtrnáct z nich pak těžká, poranění. „Na místo nehody jsme vyslali šestadvacet záchranných vozů, tři své vrtulníky a jeden hasičský. Připravené pomoci jsou jak brněnské nemocnice, tak například i nemocnice v Hradci Králové a Olomouci,“ uvedla pro Deník ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

Nehoda dvou autobusů na dálnici D2 u Brna.
Pojišťovny po havárii účastníkům nehody pomohou, říká specialista

V Nemocnici Milosrdných bratří ošetřili podle mluvčí Andrey Šromové jednadvacet lehce zraněných cestujících. „V Úrazové nemocnici jich je osm, jeden pacient leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. V každé z nemocnic o ně pečuje pět lékařů,“ upřesnila mluvčí.

K šesté hodině večerní se ve Fakultní nemocnici u svaté Anny starali o celkem sedm zraněných. „Tři z nich k nám transportovali letecky. Naštěstí jsou mimo ohrožení života. Sanitkami pak přijeli další čtyři. V jejich případě můžeme hovořit spíše o lehčích poraněních,“ konkretizoval mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Stejný počet pacientů nyní lékaři a sestry ošetřují také v bohunické Fakultní nemocnici. „U čtyř jde o poranění vážnějších, ve třech případech jsou to potom zranění lehčího charakteru. To ale neznamená, že by nebyla nijak vážná. Především jde o zlomeniny. Například i o zlomeninu obratle. Na základě aktivovaného traumaplánu máme k dispozici odborníky ze všech odvětví, kteří by byli potřeba. Dorazily za námi pak další desítky členů personálu, který měl buď před službou nebo po ní,“ zmínila mluvčí Veronika Plachá.

Transport zraněných z D2

Zdroj: HZS Kraje Vysočina

Nejvážněji je na tom pravděpodobně žena, kterou do nemocnice jako první transportoval vrtulník. „Okamžitě jsme ji odváželi na operační sál. Má vážná poranění dolních končetin,“ upřesnila Plachá s tím, že s některými z pacientů je nyní obtížnější komunikace. Řada z nich totiž nehovoří česky. „Ošetřovali jsme zraněné ze Saúdské Arábie nebo z Francie. Pravděpodobně je jeden z pacientů také bulharské národnosti,“ zmínila mluvčí.

Dětští pacienti

V Dětské nemocnici v Černopolní ulici se pak zdravotníci starají o tři malé pacienty, kteří však nerozumějí česky. „Všechny děti mají přes deset let. Jedno přivezli záchranáři vrtulníkem, ty další dvě pak sanitkou. Protože máme podezření na polytrauma, děti prošly CT vyšetřením, abychom mohli vyloučit vážnější vnitřní poranění. Nicméně jsou stabilizované a ani jedno není v ohrožení života,“ uklidnila mluvčí Plachá. Jedno dítě, stejně jako jeden dospělý, pak zamířili ještě do břeclavské nemocnice. Oba pacienti utrpěli lehčí poranění.

Podle informací Deníku je mezi poraněnými až jedenáct různých národností.

FlixBus se snaží dostat nezraněné domů

Jeden z havarovaných autobusů patřil společnosti FlixBus. Podle nepotvrzených informací do něj narazil autobus druhý zezadu. „Šlo o vůz, který jel na pravidelné lince mezi Budapeští a Prahou. V době nehody se v něm nacházelo pětatřicet cestujících a dva řidiči,“ informoval mluvčí dopravce Tomáš Beránek.

Společnost FlixBus nyní pracuje na náhradním dopravním řešení tak, aby nezraněné cestující a jejich věci dopravila co nejdříve do cíle jejich cesty. „Nadále úzce spolupracujeme s příslušnými orgány a naším dopravním partnerem. Aktivovali jsme také horkou linku, která je k dispozici všem našim cestujícím a rodinám, kteří chtějí získat další informace a podporu ze strany služeb FlixBusu,“ poznamenal mluvčí Beránek.

Dodal, že dopravce vyjadřuje plnou podporu cestujícím a řidičům postiženým touto nehodou, stejně tak jako jejich rodinám a přátelům.

Kvůli nehodě zřídili hasiči infocentrum.

Zavřená dálnice

Nehoda se stala mezi sjezdy na Chrlice a Blučinu. Dálnice byla v obou směrech zavřená. „Ve směru na Břeclav opouští řidiči dálnici na exitu Modřice a dále lze pokračovat přes Rajhrad a Blučinu zpět na D2. Ve směru na Brno vede možná objížďka po stejné trase. Alternativně lze na Brno směřovat přes Měnín a Chrlice," uvedli policisté na twitteru.

Dálnice D2 je ve směru na Brno stále neprůjezdná. „Směr na Bratislavu jede ve dvou pruzích,“ uvedl na Twitteru mluvčí hasičů Mikoška.

Venku i přes pokročilou odpolední hodinu panovalo stále velké horko. „Poskytujeme proto vodu cestujícím v koloně směr Brno. Celkem jsme poskytli asi čtyři sta lahví,“ uvedl mluvčí hasičů Mikoška. Ve směru na Brno by se mohla podle policie dálnice zprůjezdnit v deset hodin večer.

Desítky zraněných byly v minulosti i po nehodě trolejbusu a tramvaje, která se stala v roce 2019 v brněnské Křenové ulici.