„V hodnocení okresních měst dopadl celorepublikově nejlépe Hodonín. Vloni tam nedošlo k žádné smrtelné dopravní nehodě, pouze jedna nehoda vedla k těžkému zranění," informovala mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

Oproti předloňskému roku si Hodonín polepšil v ČP Indexu bezpečnosti z osmadvacátého místa, což zapříčinilo pět těžce zraněných lidí. „Index vyjadřuje úroveň nehodovosti na základě počtu usmrcených a těžce zraněných při nehodách v silničním provozu, a to se zvláštním důrazem na nehody zaviněné nepřiměřenou rychlostí v zastavěné oblasti těchto měst, vztaženém k počtu obyvatel daných měst," vysvětlila Buriánková s tím, že index vychází z policejních statistik.

Hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník potvrdil snížené počty závažných dopravních nehod na celém Hodonínsku. „Klesl nám počet úmrtí z devíti na čtyři, tedy o více než polovinu. Téměř na polovinu klesl i počet těžce zraněných," upozornil Zámečník s tím, že například ale téměř každý cyklista nebo chodec, kteří byli účastníky dopravní nehody, utrpěli zranění. „Zajímavostí jistě je, že pouze jeden člověk zemřel loni v motorovém voze, další dva lidé byly cyklisté a nakonec jeden chodec," vypíchl mluvčí.

Podle ředitele hodonínské městské policie Jindřicha Vašíčka je vidět, že se v poslední době na bezpečnosti dopravy intenzivně pracuje. „Dělají se například okružní křižovatky, což určitě vede ke zlepšení bezpečnosti na silnici," připomněl Vašíček.

Strážníci mimo jiné také kontrolují rychlost jedoucích aut v hodonínských ulicích. „Loni jsme zaznamenali dvě stě osmdesát překročení povolené rychlosti. A letos za první tři měsíce roku sto pět. Téměř kdykoliv měříme, tak někoho nachytáme," přiblížil situaci ředitel strážníků s tím, že řidiči nejčastěji překračují rychlost o deset až osmnáct kilometrů v hodině. Podle informací z orientačních měřičů rychlosti jezdili šoféři po Hodoníně i více než stodvacítkou, a to nejčastěji na silnici na Rohatec.

Hodonínsko si dobře vede také v kriminalitě. Na portálu mapakriminality.cz jako projektu organizace Otevřené společnosti je v indexu kriminality nejbezpečnějším regionem republiky. Za období březen 2012 až únor 2013 má nejnižší index s počtem trestných činů těsně přesahujícím dva tisíce sto případů. Na druhém místě jsou Svitavy spolu s Uherským Hradištěm.

Nejbezpečnější okresní města

1. Hodonín
2. Chrudim
3. Beroun

…22. Kroměříž
…29. Vyškov
…38. Uherské Hradiště
…39. Břeclav

* podle ČP Indexu bezpečnosti