LEDEN
Hodonín – Kvůli reformě policie zaniklo Okresní policejní ředitelství v Hodoníně a jeho útvary spadají pod krajské ředitelství v Brně.
Kyjov – Kyjovská porodnice hlásila, že rok 2008 byl co do počtu porodů za posledních deset let opět rekordní. Narodilo se 1171 dětí, což byl nárůst o osmdesát porodů.

ÚNOR
Hodonínsko – Od února si mohou lidé vybrat, zda zaplatí regulační poplatek u lékaře, nebo podepíší darovací smlouvu. Platit nemusí ani v lékárnách.
Hrubá Vrbka – Pravoslavný kněz Archimandrita z Hrubé Vrbky byl 14. února vysvěcený na biskupa.
Hodonín – V kraji propukla epidemie chřipky. Nemocnice začaly vyhlašovat zákaz návštěv.
Terezín – Terezín spasily akcie Vodovodů a kanalizací, které od něj odkoupil Hodonín. Ten tak Terezínu pomohl zbavit se dluhu, kvůli kterému hrozila exekuce.
Hodonínsko – 9780 lidí bez práce, míra nezaměstnanosti 12,33 % a jen 636 volných pracovních míst. To jsou statistiky za leden 2009.
Radějov – K hromadnému vybíjení daňků došlo v radějovské oboře. Zvěř se podle odborníků a ochránců přírody přemnožila na trojnásobek povolené normy.
Lužice – Padesát litrů ropných látek odstraňovali hasiči z řeky Kyjovky. Vytekla z průmyslové zóny Kapřiska.
Archlebov – Ztráta důvěry a špatná informovanost byly důvody, pro které zastupitelé v Archlebově odvolali starostu Jana Millera i místostarostu. Do vedení obce nastoupil bývalý starosta Zdeněk Hasala.

BŘEZEN
Hodonín – Téměř sedm set hus a tisíce vajec zlikvidovali veterináři, hygienici, armáda a hasiči v Rybářství Hodonín. Drůbež byla nakažená virem ptačí chřipky.
Hodonín – Ve Strážnici a Hodoníně platil nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňové aktivity, ale voda se z Moravy vylila pouze do lužních lesů. Majetek neohrozila.
Hodonínsko – Sportovcem okresu Hodonín roku 2008 se stal kajakář František Jordán. Druhá byla karatistka Veronika Ištvánková a třetí stolní tenistka Alena Vachovcová.
Archlebov – Nové vedení archlebovské radnice skončilo. Odvolaný starosta Jan Miller se pod tlakem veřejnosti vrátil do starostovského křesla.
Hodonín – Muži v kuklách útočili holemi v jedné hodonínské restauraci v centru města. Šlo zřejmě o odvetu za pochod neonacistů.

DUBEN
Čejkovice – Unikátní objev sklepa ze 14. století učinili archeologové Masarykova muzea v Čejkovicích při výstavbě nové kanalizace.
Velká nad Veličkou – Sesuv zřejmě podmáčené půdy zastavil vlaky u Louky na Veselsku. Trať mezi Velkou nad Veličkou a Veselím nad Moravou byla průjezdná až před prázdninami.
Hodonín – Inspekce ministerstva vnitra odhalila hodonínského policistu, který měl distribuovat marihuanu, metamfetamin a obojí sám užívat.
Čejkovice – Čejkovické podzemí vydalo unikáty. Archeologové našli sklep, kostru a železné přídavky, podle kterých by se mohlo jednat o slovanský hrob.
Horňácko – Folklorního Oskara získal v Brně známý folklorista Martin Hrbáč. Takzvaného Foskara získali také lidový zpěvák Luboš Holý z Hrubé Vrbky a Sboreček žen z Lipova.

KVĚTEN
Hodonín – V pokojném duchu demonstrovali Romové v Hodoníně na podporu rodiny z Vítkova, na jejichž dům zaútočila skupina mužů zápalnými lahvemi.
Prušánky – Juliana Vašíčková z Prušánek oslavila stošesté narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Hodonínska i Jihomoravského kraje.
Blatnička – Pohřešovaného horolezce Martina Minaříka z Blatničky, který se vydal na Annapurnu, v horách záchranáři nenašli. Zahynul.
Blatnice pod Svatým Antonínkem – Mladá matka zabila své dvě malé děti a pak sáhla na svůj život. Přežila a po pobytu v nemocnici skončila ve vazební věznici. Byla to největší tragédie roku 2009.
Veselí nad Moravou – Házenkářky Veselí nad Moravou získaly po třech letech mistrovský titul.
Hodonínsko – Extrémní nárůst nezaměstnanosti se v dubnu nepatrně snížil. Poprvé za patnáct let si našlo za měsíc práci více lidí, než se zaregistrovalo na úřad práce.
Veselí nad Moravou – Ve stánku s rychlým občerstvením ve Svatoplukově ulici vybuchla plynová bomba. Prodavačka to odnesla těžkým zraněním.
Hodonín – Vyhlášení druhého stupně požárního poplachu a zásah pěti hasičských jednotek si vyžádal požár skladovací haly v Hodoníně u Nesytu.
Mikulčice – Asociace muzeí a galerií ČR a ministerstvo kultury udělilo prestižní cenu Gloria museálie nové slovanské expozici v mikulčickém areálu.

ČERVEN
Bzenec – Anonym hrozil bombou v hotelu Junior ve Bzenci, který provozuje tamní učiliště a střední škola.
Hodonínsko – Devátého června zavítal na Hodonínsko prezident Václav Klaus s manželkou Livií.
Hodonínsko – Eurovolby v okrese Hodonín vyhrála ČSSD. Volební účast byla slabá, nižší než v ČR i kraji.
Lužice – Držitelem Zlaté stuhy a vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2009 se staly Lužice.
Starý Poddvorov – Uskutečnilo se setkání Charty evropských obcí. Šlo o první setkání svého druhu v ČR.
Hodonínsko – Policie vytáhla proti neonacistům. Na Hodonínsku se zajímala o jednoho muže, údajně jednoho z lídrů White rebel klanu působícího na Hodonínsku.
Mikulčice – Ministerstvo kultury stáhlo nominaci Slovanského hradiště na zápis do UNESCO.
Hodonín – Hodonínské lázně oslavily třicátiny.
Hodonínsko – Vydatný přívalový déšť potrápil Hodonínsko. Voda zatopila nejen sklepy, ale také ulice a pole.
Hodonín – Lupič okradl a pobodal trafikantku ve stánku.

Březen: U Hodonína řádila ptačí chřipka
Téměř sedm set hus a tisíce vajec zlikvidovali veterináři, hygienici, armáda a hasiči v Rybářství Hodonín. Museli. Drůbež v sobě měla virus ptačí chřipky. Šlo o nízkopatogenní kmen H7. Ministerstvo zemědělství vydalo zprávu, že se drůbež v hospodářství musí vybít. Do rybářství přijeli hasiči i armáda, která drůbež nakládala do speciálních kontejnerů s oxidem uhličitým. Nad farmou pak visela hrozba ztráty dalších tři a půl tisíce ptáků, jejichž testy zkoumali veterináři. Výsledky ale potvrdily, že zbývající hejna byla virologicky negativní. I tak ale nákaza způsobila rybářství škodu za více než dva miliony korun.

Květen: Matka zabila své malé děti
Musel to být náhlý zkrat nebo psychická nemoc. Tak si vysvětlovali lidé z Blatnice pod Svatým Antonínkem hrůznou tragédii, která se v květnu odehrála v jejich malé poklidné vesnici. Devětadvacetiletá matka tam ubodala své dvě malé děti a pak sáhla na život i sobě. Přes vážná zranění přežila. Po půl roce žalobce trestní stíhání proti vražedkyni zastavil. Podle státního zastupitelství je žena psychicky nemocná, a nebyla tak trestně odpovědná. Rozhodnutí státního zastupitelství se opíralo o závěry znalců z oboru psychiatrie. Státní zástupce navrhl soudu, aby ženě uložil ochranné léčení.

Červen: Evropa se sešla v Poddvorově
Malá slovácká obec s necelou tisícovkou obyvatel byla na pár dnů pomyslným pojítkem celé Evropy. Uskutečnil se zde vůbec první Summit Charty Evropských obcí v ČR. Dvě stě dva delegátů se po počátečních peripetiích, kdy chyběly na setkání peníze i možnosti ubytování, sjeli 12. července do Poddvorova na třídenní návštěvu. Uskutečnila se konference v čejkovickém zámku, delegáti navštívili lednický areál a templářské vinné sklepy a program vyvrcholil dětskými krojovanými hody. „Dobří lidé, velmi přátelští,“ řekl po setkání Florenťan Michelle, kterého jako ostatní ubytovaly tamní rodiny.

Červen: Mikulčice stáhly nominaci
Už jen malý krůček stály Mikulčice od zápisu Slovanské hradiště na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. České ministerstvo kultury ale narychlo stáhlo jeho nominaci z projednávání Výboru pro světové dědictví. O zápis na seznam se pokusí znovu za dva roky. Česká republika po dohodě se Slovenskem stáhla nominaci Mikulčic a Kopčan, protože ze třiceti sedmi nominací se ukázalo, že průchodných je jenom dvanáct. Pustit památku do dalšího projednávání bylo velmi riskantní. Lepší bylo nominaci stáhnout, protože tak Mikulčice zůstaly mezi kandidáty a mohou o zápis usilovat znovu.

Červen/červenec: Přívalový déšť ničil
Vydatný přívalový déšť a bouřky sužovaly Hodonínsko. Voda zatopila nejen sklepy, ale také ulice a pole. Jakmile odbila třetí hodina odpoledne, modlili se i zemědělci na Slovácku. Obávali se, kam tentokrát přijde bouřka a uhodí přívalový déšť. Ten ničil úrodu na mnoha místech regionu. Škody sčítali i sadaři, ovoce kvůli vydatným srážkám praskalo. Na několika místech padaly i kroupy, které ničily také vinice. Na Horňácku zaplavily lijáky i domy. Přívalové deště podemlely také trať mezi Mutěnicemi a Čejčí. Obce, které po živelné pohromě platily úklid a opravy, pak mohly požádat stát o dotace.

Prosinec: Na net unikla šikana žáka
Jako chladnokrevný a brutální útok označilo vedení Základní školy ve Velké nad Veličkou šikanu jednoho chlapce z tamní školy. Případ řešila policie. Místní chlapec za přihlížení desítek školáků brutálně zmlátil svého spolužáka a video s jeho řáděním uniklo na veřejnost. Z něj jde vidět, že některé děti agresora ještě pobízely. Starosta Velké nad Veličkou pozval rodiče zainteresovaných žáků na schůzku, kde video promítl. Nejbližší příbuzní obou hlavních aktérů ale chyběli. Beseda s rodiči měla zafungovat jako prevence do budoucna. Policie zřejmě záležitost kvůli věku útočníků odloží.