Nadměrný hluk, zplodiny z výfuků, nekonečné kolony aut, z nichž každé páté byl kamion, nebezpečné dopravní situace a poničené silnice. To vše si více jak tři měsíce denně „užívali“ zejména obyvatelé Prušánek, Josefova, stovky projíždějících řidičů a také starostové obou obcí. Od dnešní půlnoci se jim o tom snad bude už jen zdát.

Objížďka, která kvůli opravě mostu na silnici I/55 sužovala od začátku září právě Prušánky a Josefov, konečně končí.

„Byl jsem se teď osobně podívat, jak práce na opravě mostu pokračují. Čeká se už jen na vrstvu balené. Termín dokončení opravy a spuštění provozu na I/55 firma skutečně dodrží. Šestnáctého prosince se tak všem konečně uleví,“ uklidnil prušánecký starosta Jan Nosek.

Fámy a obavy místních hovořící o tom, že se oprava protáhne nakonec až do příštího roku, může tak starosta po včerejšku s defintivní platností rozptýlit. „Neskutečně se uleví všem. Hlavně těm, kterým se od rána do noci proháněly pod okny kamiony,“ uvedl Nosek. Silnice, která v jeho obci dostala podle něho docela zabrat, opraví hned na jaře na základě smlouvy Správa a údržba silnic.

Josefov dopadl hůř

„Doufám, že se najde dostatek peněz. Nespokojíme se totiž s nejlevnější technologií, ale budeme chtít silnici a také polámované krajnice od kamionů pořádně opravit,“ poukázal starosta Prušánek. Jak si také postěžoval, loni dostala obec na opravu části silnice v obci peníze z kraje. Dnes je úsek opět zničený.

Ještě mnohem hůř ale podle Noska dopadl Josefov. „Silnice je v dezolátním stavu. Na jaře bude nutné opravit nejen komunikaci, ale také zvednout kanály,“ řekl starosta Josefova Přemysl Růžička.

O nebezpečné situace při přecházení silnice přitom nebyla denně nouze jak v jeho obci, tak v Prušánkách. „Lidi museli dávat pořád pozor a také mi neustále volali na úřad, kdy už to celé skončí,“ popsal starosta Prušánek Jan Nosek. On osobně viděl po obci také několik „ťukanců“.

Těchto srážek se škodou do sto tisíc korun, které už ale neřeší policie, byla i podle Františka Vaďury z dopravního inspektorátu policie v Hodoníně celá řada.

„Vážnějších dopravních nehod tady bylo celkem pět. Z nich vzešli dva těžce a tři lehce zranění,“ uvedl šéf inspektorátu Vaďura, kolik bouraček musela policie kvůli objížďce v tomto úseku řešit. O pět set korun měsíčně navíc projel kvůli několikakilometrové objížďce jednatřicetiletý Roman Svoboda z Vacenovic. Denně totiž dojíždí za prací do Břeclavi. I on je rád, že už oprava mostu končí.

„Nehledě na to, že jsem projel o dost víc peněz, jsem taky musel vstávat každý den zbytečně minimálně o dvacet minut dřív,“ zhodnotil mladý řidič.