„V programu máme ptačí soutěže a zejména komentované prohlídky expozic. Dneska je prohlídka v pavilonu exotického ptactva a u expozice evropských sov," popisuje program úterní akce mluvčí hodonínské zoo Bohuna Mikulicová.

Kromě komentovaných prohlídek přilákal do zoo návštěvníky i nový ptačí pár. V letošním roce se totiž do zahrady vrátila dvojice tukanů obrovských. „Ti jsou velmi vzácní. Jednak jsou v červené knize ohrožených druhů, a také je chová jen velmi málo zoologických zahrad," vysvětluje mluvčí zoo.

A právě z důvodu, že zoo obývají tukani teprve chvíli, jim návštěvníci vybírají jména. Nápadů jsou spousty, nakonec vítězí ten od návštěvníka z Ratíškovic. „Ze všech tipů se nám nejvíce líbila jména Felix a Trita," říká Mikulicová.

Kromě rad, jak tukaní pár pojmenovat, volí lidé i Nejkrásnějšího ptáka Zoo Hodonín 2014. Titul získal letos Ara zelenokřídlý.

Přestože je akce ve všední den, do zoo si našly cestu desítky lidí. A to zejména ti, kteří nosí ptačí příjmení. Díky němu mají nejen volný vstup do zahrady, ale domů si na památku odnášejí i keramického ptáčka.

Mezi takovými návštěvníky je i šestiletá Magda Havránková. „V zoologické zahradě se mi líbí a z ptáků je nejhezčí Papoušek Horský. Doma máme totiž taky jednoho a jsou skoro stejní," říká malá návštěvnice.

Rodin s ptačím příjmením se po celé zoo pohybuje více. A nejvíce je těch, kteří nosí příjmení Slavíkovi. „Chodíme do zoo pravidelně a dnes jsme přišli speciálně na tuto akci. I když je tedy pravda, že malého syna zajímá spousta zvířat, ale zrovna ptáci ho nějakou neberou," usmívá se Miroslava Slavíková.

V závěru komentované prohlídky přichází do skupinky lidí i chovatelka Jitka Ebertová. Na ruce jí sedí soví kluk Emil.

Chovatelka vybízí zejména přítomné děti k tomu, aby si sovu pohladily. Ty se však zdráhají, a pták je proto atrakcí spíše pro dospělé návštěvníky. Ti si ho hladí s nadšením.

Přestože se Emil co chvíli dívá do korun stromů, na zápěstí chovatelky sedí klidně a nechává se pohladit. „Od ranného věku je ve společnosti lidí, takže je zvyklý," dodává mluvčí zoologické zahrady.