„Používáme maso z mladého býčka, samozřejmě z českého chovu. Neméně důležitá je u guláše jeho konzistence a barva, kvůli níž používáme maďarskou papriku. Nakonec zahušťujeme strouhankou z chleba," přiblížil recepturu Novotný, který připravil dvě stě porcí.

To vedoucí sobůleckého družstva, Alois Lecián, považuje za nejdůležitější prvek vaření řádnou přípravu. „Chystali jsme se tři večery, přemýšleli jsme, pracovali jsme. Stálo nás to nejméně čtyřicet litrů piva a dva litry kořalky, " vtipkoval muž.

Různé varianty pochoutky, která má kořeny v Maďarsku, přilákaly do areálu Bukovanského mlýna stovky lidí. Nechyběli mezi nimi právě projíždějící cyklisté či motorkáři. Řada na hladové návštěvníky přišla přibližně v půl dvanácté. A jednu hodinu po poledni už z kotlíků kuchaři nabírali poslední z asi dvou a půl tisíce porcí. „Musím říct, že jsem ohromně potěšený. O guláš byl obrovský zájem. Každým rokem se nám návštěvnost zvyšuje, takže odhaduji, že letos přišlo zase o něco více lidí než minule," zhodnotil za pořadatele tvůrce Bukovanského mlýna Josef Kouřil.

Do vaření se v osm hodin ráno pustilo třináct týmů složených převážně z obcí Kyjovska. Letošním nováčkem byla skupina ze Žádovic, Slavkova u Brna a ze slovenského Unína. Od pravého poledne zasedli porotci k hodnocení všech vzorků. Shodli se na tom, že nejlepší guláš připravili Nechvalínští. Na druhém místě skončilo slavkovské družstvo Napoleonů a pomyslný bronz získaly Ostrovánky.

V doprovodném kulturním programu zahrála country kapela Návrat, Cimbálová muzika Friška či známý folkový zpěvák Pavel Dobeš. Vystoupil také dětský folklorní soubor Kyjovánek či Mužský sbor ze Strážovic.