V těchto dnech mohou lidé v Kyjově či Miloticích zahlédnout tolik filmových hvězd, kolik jich současně na Slovácku snad ještě nebylo. V Miloticích na zámku filmaři točí nový český film Muži v říji. Hrají v něm takové osobnosti jako Pavel Zedníček, Jiří Lábus, Marta Vančurová, Igor Bareš, Martin Huba a mnoho dalších. V jejich čele je Jaromír Hanzlík, který přijal nabídku na natáčení po dlouhých letech.

„Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně,“ přiblížila děj filmu mluvčí České televize Hana Orošová.
Návštěvník, který v těchto dnech omylem zabloudí na nádvoří milotického zámku, se ocitne uprostřed šampionátu. Sloupy jsou omotané smrkovými větvemi, vchodu k pokladně brání obrovský poutač s jelenem. Vchod do restaurace zakrývá podium, na kterém se představí účastníci šampionátu.
„Absolvovali jsme š

kolení v lesích. Už tam jsme se vzájemně překvapovali svými výkony. Především Pavel Zedníček vyniká. Já sice ve filmu hraji mistra, ale on je mezi námi tím pravým mistrem. Jeho vábení je od toho jeleního nerozeznatelné,“ pochválil slovenský herec Martin Huba svého kolegu. Ten se smíchem skromně doplnil, že jen dělá, co může.

Film režíruje Robert Sedláček, o jehož díle Pravidla lži se hovořilo v roce 2006 jako o filmové události roku. Získal tehdy i Českého lva za scénář. Právě osoba režiséra byla jedním z klíčových důvodů, proč se k filmu vrátil Jaromír Hanzlík. Ten se naposledy na plátnech kin objevil v devadesátých letech v několika pohádkách.

Všichni herci i se štábem bydlí v Kyjově. Tam je mohou po ránu nebo večer zvídaví místní zahlédnout. Někteří se plánují vydat na víkendové slavnosti. Díky místu ubytování si také ve filmu zahraje sbor Tetky z Kyjova. „Náhoda tomu chtěla, že tady zrovna měly tetky zkoušku. Nejprve si s námi všichni zazpívali a pak navrhli, že upraví scénář a že ve filmu zpěvem přivítáme nějaké hosty slavnosti,“ řekla Libuše Sedlářová z hotelu Club.
Kvůli natáčení je ovšem už týden uzavřen veřejnosti milotický zámek. Návštěvníci se nedostanou ani do zahrady. Tento stav potrvá ještě příští týden. Podle plánu mají filmaři v Miloticích skončit ve středu. „Myslím, že to ale nestihnou. Řekl bych, že ještě ve čtvrtek bude zavřeno,“ řekl kastelán Evžen Boček.