Košt modrého ovoce v různých formách se v kulturním domě v Louce konal už podeváté. Dva poslední ročníky ale mají stejného vítěze. Nejchutnější povidla připravila stejné jako v loňském roce domácí Zdeňka Maňáková. „Připravená jsou klasicky ve velikém kotli z vlastního ovoce. To ale pochází z oblasti Tasova, kde máme sad. Loni jsem dávala ze sklizně 2009, tato jsou z 2011," řekla Maňáková. Hrbáčková upozornila, že takové tradiční vaření mnohdy trvá i dvanáct hodin.

To Markéta Řičicová z Vnorov má rychlejší recept. „Povidla připravuji v troubě. Ovoce nakrájím, přidám trochu cukru a octa, směs nechám péct a nakonec rozmixuji. Už se s ní pak nemusí nic dělat. Snadné a rychlé pro pracující ženy," zasmála se Řičicová. V příštím roce se hodlá do koštu také zapojit. „Záležet bude na úrodě," poznamenala.

Druhé místo degustátoři přisoudili Boženě Pokorníkové z Louky a třetí příčku obsadila Alena Gazárková z Vnorov. Protože podtitul ochutnávkové jarní akce zní Od varených až po tekuté, nechyběly ani voňavé destiláty. S naprostou převahou těch z modrého ovoce. Na pultu v předsálí louckého kulturáku čekalo na příchozí o pětadvacet lahví méně než loni – sto osmnáct.

Všechny tři pomyslné stupně vítězů obsadili domácí pěstitelé. Nejvíce bodů, 19,89, si vysloužila Anežka Hrbáčková za slivovici, druhý skončil s 19,83 body Michal Černohorský rovněž se slivovicí a o setinu méně než on dostal třetí Ján Zríni za durancii.

Nouze ale nebyla ani o trnky v dalších variantách. K obdivu bylo vystavených celkem dvaapadesát různých druhů pečiva se společným základem. Návštěvníci mohli zakousnout například buchty, vdolky, rolády, patenty či pěry. „Je skvělé, že stále máme příznivce, kteří povidla i slivovici každoročně věnují. Mateřská škola zase připravila výzdobu kulturního domu. Akce je žádaná mezi mladými i staršími. Dokonce sedmaosmdesátiletí letos připravili patenty. Určitě budeme pokračovat dál," zhodnotila starostka horňácké Louky Anna Vašicová.

V doprovodném programu se hostům představil početný zástup folkloristů. Na pódiu vystoupily mužské sbory z Louky, Svatobořic-Mistřína, Paniháj z Moravan či ženské sbory z Hroznové Lhoty a Dolních Bojanovic. Oblíbené písně zanotovala Horňácká cimbálová muzika Jožky Staši se sólovým zpěvákem Romanem Sokolem.