„Jedná se o opravdu typický slovácký ryzlink s vůní lipového květu. U nás se této odrůdě daří výborně. Hrozny pochází z viniční tratě Hrubé pole, kterou považuji za jednu z top lokalit," okomentoval úspěch ratíškovický vinař Petr Vacenovský.

Do San Francisca přitom posílal dva vzorky. Kromě ryzlinku zkoušel štěstí s Rulandským modrým v provedení klaret, za nějž mu domů putuje bronzová medaile. „Toto víno se například stalo vítězem kategorie Valtických vinných trhů," poznamenal Vacenovský, který teď bude očekávat, jak jeho vína dopadnou v Německu na Mundus vini.

Vinaři z Moravy a Čech se rozhodli americký kontinent dobýt už posedmé. Letos přivezli celkem dvaadevadesát medailí. Z toho deset velkých zlatých, sedm zlatých, šestatřicet stříbrných a devětatřicet bronzových. „Nejlepší Ryzlink rýnský dokládá, že se i v tak nabité kategorii dokážeme prosadit a naši vinaři vyrábějí ryzlinky nejvyšší světové úrovně," uvedl hlavní sommelier Salonu vín ČR Marek Babisz.

Hodonínsko má mezi vítězi také další zástupce. Zlato patří Chateau Bzenec nebo Rodinnému vinařství Košut. Letošního ročníku soutěže se zúčastnilo více než čtyři a půl tisíce vín z celého světa.