Proto také lidé chodí pro hotové výtvory do květinářství. I tento obor má své šampióny. Tím republikovým se nedávno stal Jaromír Kokeš z Dambořic, který momentálně působí v Brně. Mistrovství České republiky se uskutečnilo u příležitosti klání Děčínská kotva.

Co pro vás znamená získání mistrovského titulu v kategorii seniorů?
Je to zvláštní a krásný pocit. Když jsem vyhrál Děčínskou kotvu poprvé v kategorii juniorů, měl jsem nepopsatelnou radost. Vyhrát mistrovský titul v seniorské kategorii je velkým povzbuzením do další práce. Myslím, že samotná účast v soutěži je velká zkušenost, která člověka posune zase o kousek dopředu. Proto také považuji Děčínskou kotvu za největší český floristický svátek roku a vždy je mi opravdu velkou ctí zúčastnit se této soutěže.

Co předcházelo účasti v soutěži, jaká byla příprava a jak dlouho trvala?
Vlastní soutěži předcházela příprava, která začala asi dva měsíce před jejím konáním. V té době vznikaly první návrhy, začal se zajišťovat materiál na dekorace a doplňky použité při prezentaci mých prací. Intenzita příprav se stupňovala týden před soutěží, kdy se pracovalo na posledních detailech.

Byly nějaké potíže s přípravou?

Menší komplikace sice nastaly, ale to ke každé takové akci patří. Během přípravy mně pomáhala celá moje rodina a mí dva nejlepší kamarádi Tereza Peterková a Ondřej Štěpánek, bez kterých bych na Děčínskou kotvu vůbec neodjel. Proto jim patří obrovské díky a jsem rád, že jim touto cestou mohu poděkovat.

Soutěžil jste za svou vlastní firmu AMMI - necítil jste se v určité nevýhodě oproti těm, které sponzorovaly mnohem bohatší a větší firmy?
V nevýhodě jsem určitě nebyl. Abych uvedl vše na pravou míru, tak musím říci, že jsem měl také sponzora, který ovšem nemá nic společného s floristickým oborem. Tímto bych jí chtěl velice poděkovat za podporu, bez které by účast na soutěži byla nereálná.

Jak hodnotíte průběh mistrovství republiky ve floristice - jaké měla letos tato soutěž klady a jaké nedostatky či zápory?

Na letošním ročníku se mi nejvíce líbilo nové místo konání, i když bylo mnohem složitější všechny potřebné věci přesunout na soutěžní místo. Za přínos také považuji spojení Děčínské kotvy s Městskými slavnostmi v Děčíně, protože vytvořené práce uvidí více návštěvníků, a tak se floristika zase o trošku
více dostane do povědomí lidí.

Máte za sebou ještě nějaké další úspěchy ve floristice?

Kromě titulů na Děčínské kotvě jsem se stal vítězem dalších soutěží, jako je Brněnská růže či Victoria regia. Mým velkým snem je účast na mistrovství Evropy, kde bych mohl reprezentovat českou floristiku na mezinárodním poli.

Kdo je vaším floristickým vzorem? Kde se inspirujete?
Mým vzorem je Gregor Lersch a Ing. Michal Haut. Inspiruji se nejvíce asi v přírodě, ale sleduji i práce ostatních floristů a vývoj nových trendů a floristiky v zahraničí.

Vítěznou kytici jste mohl osobně předat zakladateli soutěže Antonínu Kubíčkovi. Jaký to byl pocit?

Byla to krásná odměna moci předat kytici tak významné osobnosti. Pan Kubíček mi poděkoval a řekl mi, že letošní ročník je výjimečný i tím, že v seniorské kategorii od prvního ročníku soutěže letos poprvé stanuli na prvních třech místech muži.