V cenných materiálech, které si Petrovští poctivě archivují, lze najít, že první stříkačku získali už rok po založení. „Byla za koňský povoz s kompletní výbavou. Tehdy stála 3 471 korun. Za to bychom dnes pořídili možná obnošenější přilbu, případně jednu hadici," říká starosta.

Petrovští hasiči patří do třetí kategorie jednotek požární ochrany. Vyjíždějí tedy k událostem i mimo katastr své obce. „Zásahová jednotka čítá devatenáct členů s pravidelným školením. Máme zhruba osmnáct až pětadvacet výjezdů ročně," prozrazuje velitel jednotky Josef Javornický.

naše chlouba
Sbor dobrovolných hasičů z Petrova na Hodonínsku je nejvíce pyšný na svůj kamarádský kolektiv. S tím souvisí i to, že už osmatřicet let petrovský sbor udržuje družbu s hasiči z Hrádku u Rokycan. Pravidelně se navštěvují, účastní se soutěží a hlavně si předávají originální dary. Petrovští tak například ve zbrojnici mají sochu svatého Floriána nebo různé obrazy.

V paměti má nesmazatelně zapsaný, stejně jako jeho další kolegové, rozsáhlý požár lesa v Moravské Sahaře u Bzence. „Sáhli jsme si na dno svých fyzických sil. Foukal velmi silný vítr, hasit hrabanku v měkkém lese bylo dost náročné. Jedno ohnisko jsme uhasili, přejeli jsme sto metrů dál a jeli jsme zase zpátky, kde hořelo před tím," vypráví velitel s tím, že přímo v Petrově za poslední roky hasiči vyjížděli asi ke dvěma požárům.

Ale kromě toho, že si plní své základní povinnosti, pořádají také různé zábavy a účastní se kulturního života. V letošním roce se jim podařilo obnovit tradici hasičských plesů. „Pomalu se chystáme na květnové soutěže dětí. Dále bude v červenci následovat soutěž dospělých, v ten den uspořádáme i hasičskou noc," přibližuje starosta.

Právě soutěžení mají Petrovští velmi v oblibě a daří se jim. Poháry družstev mužů a žen zdobí snad všechny stěny zbrojnice. A děti se jim snaží vyrovnat. „Každé dítko tady má vybraný pohár, který je pro ně velkou motivací. Chodily by k nám i tehdy, když to nejde. O prázdninách spolu jezdíme na výlety, soustředění i tábory. Tvoříme spolu, co se dá," říká vedoucí mládeže Jana Trojancová a upozorňuje, že nejmladší člen sboru má teprve čtyři roky.

„Při tréninku hasičských dovedností sám smotal celou desetimetrovou hadici," dodává.