Sportovní legenda, na jejíž počest je závod pojmenován, se sama aktivně účastnila organizace a výstřelem ze startovní pistole vypustila mládež na trať. Ještě před tím však přivítala vzácné hosty.

Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková zavítala na běh již počtvrté. Podpořit ji přijeli i její atletičtí kolegové. Ty však na dálnici zdržela zácpa, a tak viděli jen samotný cíl. Ukázal se i Josef Zimovčák na svém „kostitřasu,“ který nejprve povozil i zlatou olympijskou medailistku a poté předvedl trať hlavním aktérům odpoledne.

Startéra Boba Zháňala nejprve startovní pistole zrazovala, poté však výstřel vyšel a děti se vrhly na trať. Kolem trasy celého závodu měly obrovskou podporu nadšených fanoušků, kteří jim pomáhali v jejich sportovním úsilí. Na trati nebylo nouze ani o dramatické okamžiky, k vidění bylo dokonce i několik pádů.

Jako nejlepší běžci se nakonec ukázali žáci ze základní školy v Lužicích, kteří za sebou těsně nechali Moravský Žižkov. Na bronzové pozici se mohli radovat závodníci z Moravské Nové Vsi. Poprvé se zúčastnila i škola mimo Podluží. Valtičtí žáci si však vybrali nováčkovskou daň a skončili na posledním místě.

„Běželi jste opravdu rychle,“ uznale hodnotila Špotáková, která předávala poháry pro všechny školy a medaile pro tři nejlepší. „Gratuluji všem, kteří se závodu zúčastnili,“ dodala.

To již byli na pódiu i její kolegové z atletického oddílu, jejichž podpisy ozdobily trička, která dostaly jednotlivé školy na památku jejich sportovního úsilí. (cj)