Lidové tradice a život spjatý s folklorem. Právě toto považuje za největší chloubu Horňácka na Hodonínsku většina starostů všech devíti obcí, které oslovil Deník Rovnost. „Obdiv patří především těm lidem, kteří tradice udržují. Lidové umění se dědí z generace na generaci,“ řekl Petr Šmidrkal, starosta největší horňácké obce Velká nad Veličkou.

S podobným názorem přišel i starosta Javorníku Dalibor Procházka. „Jde vidět, že se zdejší obyvatelé věnují folkloru s láskou a nadšením,“ řekl.

Podle starosty Hrubé Vrbky Pavla Gráfa ale nelze vytrhnout jen folklor jako takový. Ten podle něj totiž vychází z celkového koloritu Horňácka.

„Horňácký folklor by bez malebné krajiny, bez malebných horňáckých vesniček, bez mezilidských vztahů, kdy se zná téměř každý s každým, bez mezináboženského setkávání katolíků s evangelíky, bez specifických projevů horňácké výtvarné kultury, výšivek a krojů zcela jistě nevznikl a neudržel se do dnešních dnů,“ uvedl Gráf.

Lidé by tak podle něj neznali kulturní dědictví jako je Horňácké kosení orchidejových luk, tradiční Horňácké slavnosti či fašank v horňáckých krojích.

Agresivní pes. Ilustrační snímek
Pobíhající pes zaútočil na hrajícího si desetiletého chlapce. Kousl ho do zad

Utváření horňácké kultury ovlivňovala do jisté míry také izolovanost obcí od zbytku hodonínského okresu. Uzavřenost Horňácka je ale příčinou i řady problémů. „Patří mezi ně hlavně neschopnost přijímání nových věcí zvenčí, čímž sami sebe často zbytečně ochuzujeme,“ doplnil starosta Gráf.

Mezi dalšími zápory je podle starosty Nové Lhoty Antonína Okénky i úbytek obyvatel a nedostatek pracovních míst. „Málokdo si to uvědomuje, ale Horňácko pomalu vymírá,“ svěřil se se svými obavami Okénka.

Odstrčenost Horňácka zapříčiňuje i malou návštěvnost turistů. „Vždy sem lidé přijedou jen na krátkou dobu, třeba jen na jeden den. Vyšlápnou si Velkou Javořinu a zase odjedou,“ uvedl starosta Malé Vrbky Igor Vavřík. Zároveň poukázal na tvrdý a kopcovitý terén Horňácka. „Pro cyklisty to není úplně lákavá trasa,“ doplnil Vavřík.

Ne všichni ale vidí v izolovanosti problém. „Mně se tady líbí. Sice jsme až na konci světa, ale může to být pro nás i výhoda, na které můžeme stavět,“ uvedl starosta Louky Petr Buzík.

Kromě folkloru vyzdvihovali starostové i nedávno opravený větrný mlýn v Kuželově či nové koupaliště v Lipově, které je jediné na celém Horňácku.