Z krádeže, která se stala na konci března, byl majitel psa v šoku. Zloděje dokonce zahlédl, když opouštěl zahradu. „Říkal jsem si ale, že mám psa, takže se mi z pozemku nemůže nic ztratit. Druhý den ráno jsem viděl rozbité dveře od chatky a otevřený kotec. Teprve za nějakou chvíli mi došlo, že Max nikde kolem neběhá," vzpomíná na nepříjemný okamžik Vlček.

Muž ze Slovenska navštívil hned několik hodonínských zahrad. Za sebou nechal jen poškozené dveře a zámky. Kromě vlčáka nic neukradl. „Cestou tam i zpátky šel přes pozemek sousedky, na něm ale byly pouze jeho stopy, žádné jiné. Pes měl padesát kilo, nechápu, jak se mu ho podařilo ze zahrady dostat. Sekačku a další hodnotné věci nechal být," kroutil nechápavě hlavou majitel psa.

Za vloupání nyní slovenskému pachateli hrozí až dvouleté vězení. Potrestaný za zabití zvířete ale nebude. „Usmrcení psa neřešíme, protože k němu nedošlo na území České republiky," informoval hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zloděj je z téměř čtyři sta kilometrů vzdáleného Prešova, ani tamní policie se zabitím německého ovčáka nezabývá. „O trestný čin by šlo tehdy, kdy by událost byla posouzená jako týrání. Pokud někdo zabije cizí zvíře, hrozí mu pokuta nebo až roční vězení. Záleží na hodnotě zvířete," sdělil mluvčí Krajského ředitelství policejního sboru v Prešově Daniel Džobanik.

Vlček se do hledání pustil na vlastní pěst. Po několikadenním pátrání viníka nakonec policisté dopadli. „Cítím určité zklamání vůči členům naší policie, dal jsem jim totiž docela dost tipů. Chápu, že toho mají moc, ale příliš iniciativní nebyli. Dcera fotku psa sdílela i na Facebooku a já jsem vyvěsil snímek zloděje v práci. Policisté měli dva podezřelé, oba ale měli alibi," řekl Vlček.

Fotografie pachatele v jeho zaměstnání pomohla nejvíc. „Volal mi kolega, že muže ještě s jedním potkal v Hodoníně Na Výhoně. Tam jsou totiž dvě chovné stanice psů, takže možná dvojice obhlížela terén. Zavolali jsme policisty, kteří oba podezřelé prověřili. Jeden z nich byl skutečně onen zloděj," přiblížil Vlček.

Při výslechu se Slovák přiznal ke krádeži i k tomu, že vlčáka zabil. „Podle zloděje byl pes šťastný a skočil za ním. Muž si prý myslel, že nikomu nepatří, tak ho odvedl, naložil do vlaku a zamířil do Přerova. Následně s ním odcestoval do Prešova, kde ho usmrtil. Psí sádlo údajně použil na léčbu dcery, která má astma," tlumočil výpověď dopadeného Vlček. Zda je pravdivá, neví.

Prešovan zatím zůstává na svobodě. „V případě, že by se znovu ukázal v Hodoníně, určitě ho budeme kontrolovat. Že by se tu ale objevil, nepředpokládáme," uvedl Zámečník.

Podle předsedkyně Ligy na ochranu zvířat ve Bzenci, Radky Hájkové, do útulků občas volají podezřelí lidé, nejde jim rozumět česky a ptají se po největším psovi. „S takovými se už samozřejmě dále nebavíme. Naopak si informace o nich v zařízeních navzájem předáváme. Není totiž ničím výjimečným, že psi končí třeba jako potrava pro hady," řekla Hájková.

Zájemce o adopci zvířete si v útulcích důsledně prověřují. „Vždy máme jméno, adresu, a pokud je pes v blízkosti, snažíme se ho alespoň jednou zkontrolovat. Většinou jsme s novými majiteli v kontaktu," dodala ředitelka.