„Doma chodím s chodítkem, jinak jsem na vozíku. Zdá se mi, že je to s přístrojem lepší, že mi to tu nohu zvedá," podělila se o svou zkušenost členka sdružení Jana Ježková, Kyjov. Lenka Kubecová z Uherského Brodu se s přístrojem po dlouhé době postavila. „Bylo to s pomocí berlí. Doma neudělám ani krok, jsem pouze na vozíku," sdělila.

Elektrostimulační přístroj má podobu malé nenápadné krabičky, připevňuje se na končetinu. Stojí ale až dvě stě padesát tisíc korun na obě končetiny. Pojišťovny jej zatím jako hrazenou kompenzační pomůcku neuznávají.

„Nemá v České republice konkurenci a je geniální v tom, že aktivně stimuluje nerv a ne pasivně. Existují možnosti, že vám dají botu, která vám nedovolí, aby špička padala, ale to je všechno pasivní. Není u toho svalová práce, která by špičku zvedla," uvedla lékařka Dagmar Peřková. „V podstatě je to neuroprotéza, protože nahrazuje ztracenou funkci nervu," doplnila lékařka.

Vedle nemocných roztroušenou sklerózou dokáže přístroj pomoci po mozkových cévních příhodách, po úrazech mozku nebo páteře, kde dojde k poruše centrálního neuronu, ale i dětem s dětskou mozkovou obrnou.