Nástroj pomáhá chirurgům při laparoskopických operacích, které se provádí pouze skrz malé řezy. Primář chirurgického oddělení Jozef Andel jej ve středu použil při operace tříselné kýly.

„Nástroj má mnohé výhody. Má lepší technické schopnosti a možnosti využitelné v omezeném prostoru dutiny břišní nebo při speciálních rektálních operacích (zákroky v konečníku - pozn. red.),“ vyzdvihl přínos primář kyjovské chirurgie Jozef Andel.

Robotickou ruku ovládá díky joysticku, čímž se zároveň omezují pohyby. Zároveň upozornil na to, že je důležité, aby se s ní operatér sžil. Pro pacienty je použití robotického nástroje šetrnější a znamená pro ně také menší zásah.

Předseda komise prevence kriminality v Kyjově Michael Hunkař komentoval řešení problémů, které u autobusového nádraží trápily řadu obyvatel.
Bezpečnost v Kyjově? Musíme trestat porušování zákazů, tvrdí předseda Hunkař

„Minimalizuje poranění,“ podotkl primář s tím, že novinku využili na sálech už při desítkách operací. Jeho tým navíc připravuje odborné zaškolení pro lékaře i z jiných nemocnic.

Přístroj je od francouzské firmy Dex Surgical a v republice jej používají lékaři ve čtyřech nemocnicích, přitom tři z nich jsou v Čechách. Kyjovští jej tak mají k dispozici jako jediní na Moravě.

„Funguje na odděleních chirurgie, gynekologie či urologie. Hlavní výhody jsou v tom, že tento nástroj umožňuje více možností pohybu oproti standardní laparoskopii. Dostane se dál, hlouběji, popřípadě do užších prostor. Tedy je pro operatéra více komfortní a zájem o něj se zvyšuje,“ nastínila výhody Monika Tůmová, manažerka společnosti Promedeus, jež se věnuje medicínské technice.

Nová robotická ruka v praxi na sále kyjovské nemocnice, a to při operaci tříselné kýly.Nová robotická ruka v praxi na sále kyjovské nemocnice, a to při operaci tříselné kýly.Zdroj: Deník/Petr Turek

Pořízení robotické ruky považuje ředitel kyjovské nemocnice Jiří Vyhnal za součást důležitého pilíře, kterým je modernizace přístrojového vybavení.

„Chceme, aby naši lékaři měli co nejlepší podmínky a robotická ruka všechny tyto parametry splňuje. Současně chceme, aby naši pacienti byli co nejvíce spokojení. Čím přesnější a kvalitnější je provedení práce od našich lékařů, tím se snižuje počet komplikací i délka hospitalizace,“ řekl ředitel.

Oční oddělení Nemocnice Kyjov jako jedno z prvních pracovišť v Evropě nověoperuje pomocí nejmodernějšího 3D digitálního robotického zobrazovacíhosystému.
Nemocnice v Kyjově používá špičkový mikroskop: podívejte se, jak probíhá operace

Jak pro Deník doplnil, na pořadu dne má nemocnice také rozvoj technologií v nukleární medicíně, obnovu CT a také novou magnetickou rezonanci.

Využití moderních a robotických technologií má podle ředitele velký význam pro budoucnost a rozvoj nemocnice. A jak připomněl primář Jozef Andel, právě předvedenou novou robotickou ruku vidí jako mezikrok ke kompletní robotické chirurgii, která podle něj v příštích letech v kyjovské nemocnici prorazí.