Deník má jedinečnou příležitost a operace se účastní. V úterý před polednem je pacientkou Hana Plotnárková. „Špatně vidím, trpím šedým zákalem. Jako bonus si chci nechat operovat čočky, abych lépe viděla, a nemusela tak celodenně používat brýle,“ říká před zákrokem žena z Kyjova.

Na sále je připravený jí pomoci nejen unikátní přístroj, ale také zkušený primář očního oddělení Evžen Fric. Nasazené má polarizační brýle. Operace začíná. Dole vlevo je reálné oko, které se před lékařem na obrazovce objevuje několikrát zvětšené. Pomáhá dvojice čipových kamer, navigační systém a samotný digitální mikroskop.

Nadstandardní jednolůžkový pokoj pro pacienty kyjovské nemocnice na oddělení ORL.
Za nadstandardní pokoj v nemocnici si pacient v Kyjově připlatí pětistovku

Podle slov operujícího lékaře nová technologie znamená větší komfort i pro pacienta. „Právě operace šedého zákalu se provádí většinou při lokálním umrtvení. A co pacienta nejvíce dráždí, je obrovský jas mikroskopu. Tato digitální optika ale umožňuje snížení intenzity osvětlení operačního pole,“ upozorňuje primář na jednu z výhod.

Těmi dalšími jsou ultravysoké rozlišení a zpřesnění operačního zákroku. Navíc operatér není vázaný na klasický okulár, kvůli kterému až sedmdesát procent očních chirurgů trpí chronickými bolestmi zad. „Také pro pacienta je tak příjemné, když ho operuje chirurg, který se při operaci cítí dobře, a nemá problémy se zády,“ přikyvuje lékař.

Nový přístroj má ale i další klady: poslouží také při výuce nových lékařů. Ti mohou už teď zákrok sledovat prostřednictvím obrazovky. Technika za více než jedenáct milionů korun navíc umí vysoce kvalitní snímky.

Obráběčská společnost SpoluWorks Perfecta z kyjovského Boršova je pod křídly CS Steel Holding.
Práce v Kyjově: další místa slibuje nový majitel výrobce pro letecký průmysl

„Musíme si uvědomit, že zrakem vnímáme osmdesát procent všech informací, které přicházejí z okolního světa. Je to náš nejdůležitější smyslový orgán. Málokdo ví, že oční operace, konkrétně šedého zákalu, je jedním z nejčastějších a nejbezpečnějších výkonů v chirurgii,“ připomíná lékař.

Oční oddělení v Kyjově je specializovaným centrem pro biologickou léčbu. Ročně provede 3 800 chirurgických zákroků. Nejčastěji jde právě o operace šedého zákalu. „Loni jich u nás bylo 1634,“ připomíná mluvčí nemocnice Veronika Hollerová.