Díky rozsáhlé finanční injekci do stavby, do zdravotnické techniky a vybavení v hodnotě přesahující sto třicet milionů korun je připravené na příjem pacientů, kteří se ve velmi těžkém stavu i se selháním životně důležitých orgánů dostávají do péče zdejších specialistů. Ti přitom na oddělení ročně zachraňují okolo tří stovek lidí.

Právě pro tyto pacienty má nyní zdejší zdravotnický personál k dispozici moderní a kvalitativně mnohem lepších prostory a také sedm špičkových lůžek. „Pracoviště je přímo propojeno s operačními sály a diagnostickými zařízeními, což umožní rychlý a bezpečný přesun pacientů a poskytnutí potřebné péče v akutních případech,“ upozornil ředitel kyjovské nemocnice a bývalý primář tohoto oddělení Jiří Vyhnal.

Ten připomněl, že o modernizaci oddělení se snažil osm let. Současnou podobu ocenili při slavnostním otevření jak bývalí, tak současní pracovníci ARO. „Výhodou jsou zejména větší a komfortnější prostory pro naši lékařskou práci. Všechny přístroje jsou tady nové a mají mnohem větší využití, jako příklady bych uvedla nové ultrazvuky či dialýzu,“ přiblížila lékařka Lívia Polóniová.

Všechna zařízení jsou nová

Bývalý primář nastínil další výrazné přínosy nové podoby oddělení. „Velice důležité je to, že nové prostory umožňují izolovat pacienty jeden od druhého, pokud má některý z nich infekční onemocnění. Velkým přínosem je také to, že se díky rekonstrukci podařilo vytvořit daleko větší manipulační prostor kolem pacienta, který v intenzivní péči potřebuje spoustu přístrojů a technologií. Těch navíc vzhledem k vážnosti jeho zdravotního stavu přibývá,“ vysvětlil Vyhnal.

Jen do zdejší zdravotnické techniky a vybavení šlo na čtyřicet milionů korun. „Všechna zařízení a technologie na tomto oddělení jsou nové a na úrovni absolutní špičky. Nyní máme například možnost na všech lůžkách našeho oddělení monitorovat kvalitu krevního oběhu i všechny vitální funkce,“ upozornil ředitel s tím, že nově mají možnost monitorovat i mozkové funkce, což je využitelné například pro epileptické stavy. Nové tady jsou také ultrazvuky s umělou inteligencí, která pomáhá s měřením některých parametrů.

Zdravotníky na jihu Moravy trápí množství přesčasů a nízké mzdy. Snímek je ilustrační.
Zloba zdravotníků na jižní Moravě, budou protestovat. Trápí je mzdy a přesčasy

Modernizaci oddělení výrazně pomohly evropské dotační peníze z programu React reagující na covidovou pandemii a podporující rozvoj nejvíce vytížených pracovišť s intenzivní péčí.

Kyjovská nemocnice je klíčovou institucí pro zdravotní péči v našem kraji. Jsem hrdý, že jsme dokázali zajistit potřebné finance pro takto významnou modernizaci, která zvyšuje standard péče o naše pacienty,“ uvedl náměstek jihomoravského hejtmana a starosta Kyjova František Lukl.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Jak připomněla mluvčí nemocnice Veronika Hollerová, zdejší ARO se poprvé otevřelo už v roce 1969 a od té doby neprošlo žádnými většími stavebními úpravami a rekonstrukcemi. Práce na části pavilonu C1 tak odstartovala domácí stavební firma MSO servis začátkem loňského října.