Právě na ní si tak mohli příchozí přiblížit fungování babyboxu, a to jak rychle se novorozené dítě podaří dostat do odborné péče kyjovského dětského oddělení.

„Z babyboxu se dostane na naše oddělení, kde jej ošetříme a vyšetříme,“ nastínila další postup současná vedoucí dětského oddělení Kamila Kotyková s tím, že na péči zdravotníků naváže následně kontaktované oddělení sociálně-právní ochrany dětí, které pomůže novorozenci, aby se dostal k novým, milujícím rodičům.

K právě otevřenému babyboxu s pořadovým číslem 87 v Kyjově vedla více než roční přípravná cesta. Na jejím konci je moderní babybox. Ten má trojjazyčný návod a hlavně umožní primárně matkám, které se ocitnou v obtížných životních situacích, bezpečně a anonymně odevzdat novorozeně do odborné péče zdravotnického personálu.

Zakladatel babyboxů, rodák z Kladna Ludvík Hess, při slavnostním zahájení provozu v Kyjově připomněl, že od roku 2005 pomohly babyboxy vstoupit do života 257 odloženým děťátkům.

Babybox pomáha také v Hodoníně

Kyjovský babybox je v hodonínském okresu druhým v pořadí. Ten první funguje od října 2010 v blízkosti vstupu do Nemocnice TGM Hodonín. Za více než třináct let tady zdravotníci pomáhali dvěma zde odloženým dětem.

Tím prvním byla loni v dubnu holčička, která dostala jméno Mirečka. Podruhé se pak rozezněl záchranných systém babyboxu o více než rok později.

Zdroj: Deník/Petr Turek

„V letošním roce byla v babyboxu vyzvednuta holčička, stalo se to jednadvacátého září, dostala jméno Julinka, a byl to zdravý novorozenec,“ sdělila Deníku mluvčí hodonínské nemocnice Bohdana Kuzmová Křepinská.