A to v úterý ráno ve čtyři hodiny a šestačtyřicet minut. „Čekali jsme, že to bude takový Ježíšek. Pak jsme čekali o Silvestru a nakonec se rozhodl až po Novém roce,“ přiblížila očekávání maminka Hana Ingrová ze sousedního Vlkoše.

Jak dále s úsměvem sdělila čerstvá maminka, doma na malého Tomáška čeká tatínek, po kterém syn dostal také jméno. „Nyní se už těšíme domů,“ podotkla spokojená prvorodička.

Minutu po půlnoci se v nemocnici ve Vyškově narodilo první dítě roku 2024 na jihu Moravy. Podle všeho bylo nejrychlejší i v celé České republice.
První dítě roku 2024 se narodilo ve Vyškově, přišlo na svět minutu po půlnoci

Kyjovská porodnice byla pro ni jasnou volbou. „Je tady velice milý personál, všichni lékaři, lékařky, sestřičky. Rozhodla jsem se pro Kyjov, jelikož to mám blízko a také kvůli primáři Kostkovi, ke kterému chodím na kontroly,“ svěřila se maminka prvního novorozence roku 2024 v kyjovské nemocnici.

Její ředitel Jiří Vyhnal přišel ve středu po poledni šťastné mámě popřát i s květinami. K dispozici měl i kompletní čísla za minulý rok, kdy se v Kyjově narodilo 701 dětí, při sedmi set porodech.

Prvním letošním miminkem narozeným v břeclavské nemocnici byl malý Richard z Týnce.
Jako první letos v břeclavské porodnici zaplakal malý Richard

Celkem u 534 porodů byli i otci. „V naší porodnici se loni povedlo provést sedm set porodů, což je o dva více než v předminulém roce. Nicméně celorepublikově porodnost klesá. Ve světle tohoto faktu jsme na tom v naší nemocnici velice dobře, protože se porodnost podařilo na rozdíl od ostatních nemocnic udržet na stejné míře,“ upozornil ředitel.

Dokonce tak došlo v Kyjově k mírnému navýšení porodů. „Je potřeba důrazně říci, že se o tento fakt významně zasloužily naše porodní asistentky a celý kolektiv gynekologie a porodnického oddělení, který vychází ve všech možných směrech našim budoucím maminkám vstříc. Porod se snažíme co nejvíce přiblížit domácím podmínkám a k tomu potřebujeme vzájemnou důvěru mezi personálem, matkou a otcem, v čemž vidím obrovský pokrok,“ dodal Vyhnal.

Viktorie se narodila dvě hodiny po půlnoci rodičům ze Znojemska.
První dítě nového roku na Znojemsku je Viktorka, miminko má přes tři kila

V Kyjově navíc nabízí maminkám rozsáhlou paletu poporodních vyšetření, a to i nad rozsah poskytovaný v jiných nemocnicích, jako jsou například ultrazvuky ledvin a hlaviček.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Výtěžek z Guláš párty v Kyjově putuje na pomoc pozůstalým po pražské střelbě

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková