Holubí exkrementy navíc obsahují řadu roztočů i bakterií. Klimatizací by se tak mohla šířit různá onemocnění. „Ani filtry nejsou stoprocentní ochranou. A jelikož máme klimatizaci také na operačních sálech či jednotce intenzivní péče, tak je potřeba výskytu ptáků u našeho areálu zabránit," upozornil ředitel kyjovské nemocnice Petr Svoboda.

Z holubího hejna se zatím podařilo odebrat patnáct jedinců. „Celkem jich může být asi kolem stovky. Odchytávací klece máme v areálu už asi tři týdny a nastražené jsou po celý den. Přímo v nemocnici jsou pracovníci, kteří každodenně kontrolují, jestli se některý pták chytl," sdělil Karel Tomešek, předseda Záchranné stanice volně žijících živočichů v Buchlovicích, která odchyt zajišťuje.

Na ten využívají lapače, zvané vlčky. „Jde o šetrnější způsob odchytu. Dovnitř a také kolem klece nasypeme zrní. Když pak holub vejde dovnitř, ven se už nedostane," popsal způsob lapení Tomešek. Takto chycený pták se pak promění v potravu pro dravce, kteří žijí na stanici v Buchlovicích.

V teplých měsících se podle Tomeška zdivočelí holubi chytají hůře než v zimě. „Přes léto totiž mají spoustu potravy v okolí. Přes zimu ne, proto se do klece dostanou snadněji," vysvětlil Tomešek.

Vedení nemocnice si mohlo od nechtěných ptáků pomoci i jiným způsobem, a to prostřednictvím drátěných klecí. „Byly by však nákladnější. Navíc ani příliš dobře nevypadaly," řekl ředitel.

Účinnost varianty, kterou nyní v Kyjově používají, potvrzuje Rostislav Prax, velitel strážníků ve Veselí nad Moravou. Tam pracovníci buchlovické stanice odchytávali okřídlené znečišťovatele před dvěma lety. „Tehdy nás ve městě hodně trápili. Ochránci chytli asi pět set kusů a od té doby máme klid. Nedávno se nám malé hejno uhnízdilo na kostele, ale už zase odletělo. Takže nás teď neobtěžují," sdělil Prax.

Problémy s holuby řešili dříve i v Hodoníně, a to hlavně v roce 2011. Na odchytu tehdy radnice spolupracovala se železniční společností. Právě u nádraží se totiž přemnožení ptáci vyskytovali nejčastěji. „Tehdy jsme byli úspěšní. Odchytávali je totiž přímo v půdních prostorách nádraží, kde se léta množili. Tím, že České dráhy nechaly budovu opravit, se holubi neměli kam schovat," připomněla mluvčí hodonínské radnice Barbora Lahová.

V roce 2011 se tak podařilo úspěšně odchytit přes dvanáct set nechtěných opeřenců.

Holubům podle mluvčí nejvíce vyhovují místa, která jsou zastřešená a kde seženou potravu. „I proto se jich nejvíce vyskytuje v Bažantnici, kde je starší obyvatelé krmí. A také u nádraží, kde jsou špatné střechy a otevřené půdy," doplnila Lahová.