Začátkem května loňského roku vyhlásilo vedení kyjovské nemocnice válku alkoholu na pracovišti. K tomuto kroku dospělo poté, co v krátké době po sobě přistihlo dva lékaře, kteří sloužili pod vlivem alkoholu.

Měly přijít namátkové kontroly, ale i preventivní akce proti vyhoření zaměstnanců. Vše pro to, aby se podobný případ už neopakoval. Minulý týden kvůli alkoholu na pracovišti nemocnice propustila dalšího zdravotníka.

„Nedá se tomu zabránit. Je to selhání jedince. Když někdo přijde do práce z domu pod vlivem alkoholu, těžko se s tím něco udělá. Lidi doma nekontrolujeme,“ reagovala na událost tři čtvrtě roku po vyhlášení války alkoholu náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eva Havlíková. Jak uvedla, na případ opilého zaměstnance upozornil vedení nemocnice jeho nadřízený. „Ráno nepřišel do práce, takže jsme ho ihned vyzvali, aby se dostavil. Byl v podnapilém stavu. Sotva mluvil. Ani nebylo potřeba dýchat,“ doplnila.

Podle vyjádření ředitele nemocnice Josefa Pejchla nešlo o lékaře ani o žádnou ze zdravotních sester. Jak ale řekl, pracovník byl v dennodenním kontaktu s pacienty a mohl by je ohrozit. „Dohodli jsme se na okamžitém ukončení pracovní smlouvy dohodou,“ informoval Pejchl, který v tiskové zprávě prohlásil, že nikdy nemusel ve zdravotnických zařízeních, kde pracoval, propustit během roku tři zaměstnance z důvodu alkoholu na pracovišti. S tím, že alkohol do práce nepatří, souhlasí i členka občanského sdružení Občané za Nemocnici Kyjov sestra anesteziologicko resuscitačního oddělení Monika Hálková. „Pít v práci je nepřípustné. Všichni zaměstnanci byli dostatečně varovaní, že alkohol na pracovišti skončí vyhazovem. Každý, kdo přijde do práce opilý, je zodpovědný sám za sebe. Je to neomluvitelné,“ uvedla.

Obdobný postoj má k alkoholu ve službě i její kolega z občanského sdružení i z nemocnice, kardiolog Jaromír Břeň. Oba se ale shodli také na tom, že jim v nemocnici chybí prevence, kterou nové vedení nemocnice v květnu slibovalo.

Krizový management tehdy tvrdil, že připravuje preventivní program, ve kterém se bude snažit lékařům vysvětlit základy dobré psychohygieny a odpočinku. „Chceme s primáři a lékaři dál pracovat a věříme, že se podobný případ s alkoholem už neobjeví,“ řekl v květnu tehdejší mluvčí nemocnice Tomáš Zdechovský.

„Za poslední rok si nevzpomínám, že bychom absolvovali nějaký seminář nebo sezení, které by nás od stresu chránilo. Dřív jsme je ale mívali. Prevence podle mého názoru není v pořádku,“ uvedl Břeň. A Hálková ho doplnila, že jí chybí mechanismy, které by lidem, kteří mají problémy s alkoholem, pomohly. „Pití na pracovišti se nezastávám, je to ale problém, který se dá řešit i jinak. Chybí zde psycholog, který by mohl pomoci,“ doplnila sestra. Ani jeden z nich navíc nezaznamenal namátkovou kontrolu, které vedení slibovalo. „Pochůzky po oddělení i pravidelné kontroly děláme,“ uvedla však náměstkyně Havlíková. Jak dodala, v nemocnici působí i psycholog. „Jeho pomoc nabízíme,“ řekla.