Hodonínská nemocnice se rozhodla přehodnotit své výdaje. Peníze na údržbu dvou domů v Hodoníně tak chce přesměrovat na zajištění kvalitní péče pro své pacienty. Radost z tohoto rozhodnutí rozhodně nemají nájemníci bytového domu na Národní Třídě ani ubytovny v ulici Bratří Čapků. Tyto budovy chce totiž zřizovatel nemocnice tedy Jihomoravský kraj prodat.

„Nájemníci jsou ochotní si byty odkoupit. Už dávno by do nich mohly investovat. Jsou ale v situaci, kdy se obávají, jak se k celé věci postaví nový majitel bytového domu,“ promluvila za nájemníky bytů na Národní Třídě bývalá hodonínská zastupitelka Andrea Řičicová. Podle ní by bylo nejlepším řešením, kdyby kraj daroval bytový dům městu a to pak byty následně rozprodá.

Jihomoravský kraj už zveřejnil záměr prodeje obou budov. Hodonínští zastupitelé se však chtějí pokusit domy získat a odsouhlasili, že požádají kraj o jejich darování.

I kdyby na to kraj přistoupilo, posle vedoucí hodonínského majetkoprávního odboru Evy Holé může darovací smlouva obsahovat podmínku znemožňující městu prodej bytů až v rozmezí několika let.

Pro hodonínskou nemocnici je však výhodnější, aby kraj budovy prodal. Podle jejího ředitele Antonína Tesaříka by tak totiž mohla získat několikamilionový zisk. „Za peníze můžeme například koupit nové přístroje. Nemocnice je tu přeci od toho, aby zajistila kvalitní péči. Údržba bytových domů nám nepřísluší,“ domnívá se Tesařík. Jak nastínil, v minulosti ubytovna v ulici Bratří Čapků sloužila pro zdravotnický personál nemocnice. Tento smysl provozování budovy už ale podle Tesaříka pominul. „Dovolím si říct, že lékaři se svým platem si mohou dovolit pronajmout byt,“ prohodil.

Podle vyjádření mluvčího Jihomoravského kraje Jiřího Klementa je konečné rozhodnutí o osudu obou domů v rukou krajské zastupitelstva. „Záměr prodat bytovku na Národní Třídě jsme už zveřejnili na našem webu. Do pětadvacátého května mohou posílat nabídky zájemci o koupi ubytovny v ulici Bratří Čapků,“ sdělil ještě Klement.

Jak zjistila Eva Holá, o bytovku už projevil zájem jeden kupec. Nabídky mohli zájemci posílat do pátého května.

Budoucí majitel obou budov také musí počítat s výdaji na jejich opravu. Podle vedoucího hospodářsko – technické správy hodonínské nemocnice Petra Hořínka není technický stav bytového domu a ubytovny příliš dobrý. „Ubytovna stojící v ulici Bratří Čapků je na tom po technické stránce hůře. Na budově se musí opravit rozvody či balkóny. všechny tyto akce jsou velmi finančně náročné,“ přiblížil technický stav ubytovny Hořínek. Jak také uvedl, v domě bydlí několik zaměstnanců nemocnice, a také různé sociálně slabší skupiny Hodoňanů.

Právě nutné investice do opravy budov jsou podle ředitele nemocnice Tesaříka jedním z důvodů, proč se jich chce nemocnice zbavit. „Jen výdaje na opravu ubytovny by se vyšplhaly na přibližně deset milionů korun,“ uzavřel.