Zároveň se tak návštěvám zavřela oddělení hodonínské i kyjovské nemocnice. „Máme zvýšený počet nemocných pacientů. Zákaz bude trvat až do odvolání," sdělila ředitelka kyjovského zdravotnického zařízení Danuše Křiváková. Zákaz návštěv platí také u svaté Anny v Brně. Ode dneška návštěvy zakáže Fakultní nemocnice Brno nebo tamní Úrazová nemocnice.

V Jihomoravském kraji začala chřipková epidemie před necelými dvěma týdny, kdy hygienici zjistili mezi 1,2 milionu obyvatel zhruba 20 tisíc nemocných. V pátek se jejich počet zvýšil na bezmála 30 tisíc, což už je pokročilejší stav epidemie.

Hygienici v pátek zjistili téměř 2 300 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Hranici epidemie přitom ředitel jihomoravských hygieniků Jan Mareček považuje 1 500 až 1 600 nemocných na 100 tisíc obyvatel. „Nejmasivnější epidemie se přehoupnou i přes 3000, ale v tomto případě to nemusí nastat. Odhaduji však, že počet nemocných ještě naroste," doplnil Mareček. Nemocných ale může být více. Hygiena totiž zjišťuje čísla pouze od lékařů. „Další lidé s nemocí k doktorovi nejdou," uvedl Mareček. Podle vedoucí epidemiologického oddělení krajské hygienické stanice Renaty Ciupek není nejhorší situace na Hodonínsku. „Nejvyšší počet nemocných je v okrese Brno-venkov a Vyškov," upřesnila Ciupek.

Obrat k lepšímu by měl podle hodonínského epidemiologa nastat až poslední týden v únoru. „Díky jarním prázdninám, kdy se trochu rozpadnou kolektivy," dodal Šmíd.

Více informací najdete v úterním vydání Týdeníku Slovácko.