Rehabilitace, interna, kuchyň s jídelnou, ústavní lékárna. Tyto pojmy jistě zazní při schvalování rozpočtu Jihomoravského kraje pro rok 2008 v souvislosti s plánovanými rekonstrukcemi v nemocnicích v Hodoníně a v Kyjově. V tom, co je potřeba nejdříve opravit, mají oba ředitelé jasno. Rozhodne však jejich zřizovatel – Jihomoravský kraj.

„Chystáme rekonstrukci celého křídla jednoho patra,v němž bude rehabilitace. Ta zatím sídlí v Muchově ulici,“ informoval ředitel Nemocnice TGM Pavel Baláš. Při těchto stavebních úpravách nemocnice počítá i s přestavbou kuchyně s jídelnou pro zaměstnance a prostorem pro manipulaci s prádlem. „Pavilon čeká kompletní rekonstrukce. To znamená výměna vodo a elektroinstalace, hydroizolace, topení, oken, podlah, osvětlení a další stavební úpravy,“ vyjmenoval změny Baláš.

Přebudování pavilonu vyjde zhruba na šedesát milionů korun. Kraj jej plánuje už čtyři roky. I když dosud není jasné, kdy přestavba začne, v příštím roce by to prý mělo být určitě. „V nejbližší době bychom měli zadat výběrové řízení a koncem roku bychom mohli vědět, jak bude harmonogram prací vypadat,“ doplnil Baláš.

V kyjovské nemocnici by chtěli zahájit opravy pavilonu interny. „Půjde o zateplení a změny v interiéru. Co všechno se v příštím roce podaří, se odvíjí od spoluúčasti zřizovatele,“ sdělil ředitel Nemocnice Kyjov Igor Kalix.

Kvůli těmto opravám se plánovaná rekonstrukce gynekologicko–porodnických a očních operačních sálů přesouvá až do roku 2009. „Chceme zateplit i budovu, kde sídlí ústavní lékárna. Zateplení obou celků si vyžádá asi jednadvacet milionů korun,“ dodal ředitel. Podle něj bude dalších dvacet milionů korun potřeba na opravy vnitřních prostor interny.

Radní Jihomoravského kraje pro zdravotnictví František Adamec je v otázce investic do nemocnic zatím zdrženlivý. „Teď nemůžu nic říct, nemáme schválený rozpočet. S nějakými mimořádnými akcemi nepočítáme,“ uvedl Adamec.