Jihomoravský kraj chystá změny v systému nemocnic, které zřizuje. Na Hodonínsku se to dotkne především Nemocnice T.G.M. v Hodoníně. Nemocniční oddělení se prý rušit nebudou a nebude se měnit ani majitel.

„Kyjov bude poskytovat standardní péči a provádět základní činnosti. Hodonín by se měl specializovat,“ informoval radní Jihomoravského kraje František Adamec. Podle něj nestačí ke zvýšení efektivity primitivní šetření, ale je potřeba celý systém přeorganizovat.

„Je potřeba stabilizovat hospodaření nemocnic. Nic nezavíráme, jde jen o jinou organizaci práce,“ dodal Adamec.

Kraj provádí ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami výzkum zdravotních úkonů. Z něj vyplyne, na jakou péči by se měly nemocnice zaměřit. V Hodoníně by to mohly být chirurgické zákroky, které se dají zvládnout za jediný den.

„Jsme specialisté na miniinvazivní medicínu. Její metody zkracují pobyt v nemocnici,“ upozornil primář chirurgie Oldřich Vychytil. Změny sleduje se smíšenými pocity. „Kraj s námi změny nekonzultuje a nerespektuje úroveň oddělení,“ dodal primář.

O změnách v nemocnici bude krajský úřad s vedením teprve jednat. Do debaty by se měli zapojit také primáři jednotlivých oddělení. „Zatím přesně neznám dosahy změn, bude se o nich teprve diskutovat,“ uvedl ředitel hodonínské nemocnice Pavel Baláš.

Situaci sleduje i hodonínský starosta. „Poslední dobou nemá nemocnice vyrovnaný rozpočet a odcházejí z ní nosní lidé,“ sdělil Lubor Šimeček.

Krajský radní Adamec připustil, že některé specializované nemocnice se mohou v budoucnu privatizovat. Převod na města ale vyloučil.