Počet případů na sto tisíc obyvatel se na jihu Moravy podle dat hygieniků zvedl k pondělní půlnoci na 38. Jde o celokrajský průměr, z něhož nadále počtem vyčnívá Hodonínsko a Blanensko. „Ohniska jsou koncentrovaná jen do některých lokalit, nejsou rozprostřena po celém území okresů. Ke komunitnímu šíření nedochází. Naprostá většina případů je s mírným průběhem nebo bez příznaků," uklidnila Renata Ciupek z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Hygienici přesto lidi nabádají, aby dbali na bezpečnost a dodržovali všechna zavedená opatření zejména na velkých společenských a kulturních akcí.

V kraji se ale kromě počtu nakažených, kterých od začátku pandemie bylo 2124, a počtu aktuálně nemocných, který je nyní na čísle 671, zvyšuje i počet lidí, kteří s onemocněním skončili v nemocnici. „Máme už osmadvacet hospitalizovaných pacientů s nemocí Covid-19. Šestadvacet jich leží na Klinice infekčních chorob a dva na umělé plicní ventilaci v těžkém stavu na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny. Počet pacientů s touto nemocí postupně v těchto dnech narůstá," informoval v úterý mluvčí bohunické fakultní nemocnice Pavel Žára.

I vzhledem k rostoucímu počtu případů podle něj nemocnice postupně navyšuje kapacitu pro testování. „Na konci září zvládneme vyšetřit až 1500 vzorků denně," poznamenal Žára.

K pondělní půlnoci stouplo i nejsmutnější číslo celé pandemie, počet zemřelých. V kraji umřelo již sedmadvacet lidí s koronavirem, naposledy jednaosmdesátiletý pacient.