Stará, ale na tamní poměry obrovská budova zatěžuje obecní rozpočet. Tímto si na sebe částečně vydělá.
„Zastupitelstvo projekt schválilo už vloni. Důvod je jasný, příjem do rozpočtu obce. Získané peníze použijeme na provoz školy,“ uvádí starosta Nenkovic Petr Zálešák na obecním webu.
Pronájmem získá obecní pokladna roční příjem sedmdesát tisíc korun, což je pro vesnici s necelými pěti sty obyvateli významná částka. Jen provoz zmíněné školy přijde pokladnu na více než osm set tisíc korun.
„Počítáme každou korunu a každého žáka. Z tohoto pohledu je pro nás sedmdesát tisíc korun ročně významná částka,“ upřesnil starosta. Přestože panely už střechu zakryly, elektřinu ještě nevyrábí.
„Elektrárna zatím nefunguje. Ještě chybí nějaké dodělávky. Rozjet by se měla co nejdříve,“ řekl nový ředitel školy Roman Liebiger. Jeho předchůdce byl právě tím, kdo s nápadem na využití střechy přišel.
„Zatím není jasné, kdy se elektrárna rozjede. Objevily se jisté technické nedostatky. Je dokonce možné, že pro tento rok ještě žádné peníze do rozpočtu nezískáme,“ uvedl starosta.
Nejde o první pokus Nenkovic o využití alternativních zdrojů energie. V letech 2005 až 2007 se řešilo hned několik projektů na větrné elektrárny po celém Kyjovsku. Posledním z projektů byl ten nenkovický.
Ztroskotal stejně jako ostatní na posudcích vlivu na životní prostředí. Nenkovice z turbín mohly mít až osm milionů korun, což představuje přibližně dvojnásobek ročního rozpočtu. Roztrpčení tehdy byli i místní obyvatelé. Především kvůli aktivnímu vystupování sdružení Za malebné Kloboucko, které se na veřejném projednávání stavělo proti plánu větrného parku.
„Nepochopil jsem, proč právě ono sdružení někdo na projednávání pozval. Nevím, kdo je zmocnil, aby hovořili za blíže nespecifikované „okolí“. Pro mě je směrodatné stanovisko našeho zastupitelstva, které s elektrárnou souhlasí,“ láteřil tehdy jeden z místních Josef Hrbotický.
Už tehdy starosta zmiňoval, že peníze by byly potřebné především kvůli údržbě školy. Právě její špatný stav stál před čtyřmi lety za tím, že z Nenkovic odešel dětský domov, který velkou část budovy využíval.
Nenkovice tak dokázaly zareagovat. Když nevyšla elektrárna větrná, získaly sluneční. Kvůli ní nebylo třeba získávat tolik povolení a posudků. Souhlas zastupitelstva stačil.