VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neparlamentní strany hlásají změny. Věří si

Jižní Morava - Podle politologů mají letos malé mimoparlamentní strany ojedinělou šanci na úspěch.

12.4.2010 16
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv VLP

Nejen velké parlamentní strany s milionovými rozpočty vyhlásili boj o Poslaneckou sněmovnu. Do květnových voleb se s optimismem chystají i malé neparlamentní strany. Odložení voleb z loňského října na květen si vesměs pochvalují. Šanci jim dávají také politologové.

„Zatímco od roku 1997 se stále více voličů přiklánělo ke dvěma největším politickým stranám, letos se situace zkomplikovala. Lidé hledají alternativu a podle předvolebních průzkumů může do parlamentu proklouznout hned několik malých stran,“ myslí si brněnský politolog Stanislav Balík.

Největší šanci pro překročení pětiprocentní hranice podle něj mají především Věci veřejné a také Strana práv občanů – Zemanovci. „Tím se ale podle mne rapidně snižují šance ostatních neparlamentních stran. Nabídku nového pohledu na politiku zmíněné strany dávají dostatečnou,“ řekl Balík.

Nejsilnější stranou na pomezí pětiprocentní voličské podpory jsou Zemanovci. Ti přitom v původním říjnovém termínu volen ještě jako strana ani neexistovali.. Na rozdíl od ostatních malých stran, které podle politologů sbírají hlasy spíše pravicových voličů, láká tato strana především příznivce sociální demokracie i komunistů. „Chceme vést skutečnou levicovou politiku. Ne jako sociální demokracie, která směřuje k populismu a slibuje nereálné věci jako třináctý důchod,“ prohlásil předseda jihomoravské krajské organizace strany Marian Keremidský.

Dodal, že jeho strana prosazuje především změnu ústavy tak, aby lidé mohli přímo volit starosty či hejtmany a prezidenta a vybírat si při volbách ne strany, ale osobnosti napříč spektrem „Kromě toho dbáme na zaměstnanost i prostřednictvím státních investic. Na jižní Moravě je potřeba například dobudovat dopravní síť. Můžeme také vytvořit velký zemědělský podnik, který pomůže skomírajícímu zemědělství,“ prohlásil Keremidský.

Předvolební optimismus neskrývá ani první žena kandidátky strany Suverenita – blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu Andrea Hudlíková. „Chceme navázat na úspěch z loňských voleb do Evropského parlamentu, kdy nás volilo sto tisíc lidí. Podle nezávislých průzkumů můžeme získat až devět procent hlasů,“ prohlásila Hudlíková. Dodala že její straně loňská změna termínu voleb prospěla. „Mohli jsme se lépe připravit,“ řekla Hudlíková.

Podobný názor má i jihomoravské šéf a zároveň lídr kandidátky Strany svobodných občanů Pavel Krajsa. „Nám na jihu Moravy změna pomohla. Jsme mladá strana a jsme rádi za to, že jsme dostali čas nabrat více sil, zorganizovat fungování strany i získat nové příznivce a členy,“ uvedl Krajsa. Jeho stranu označují politologové za konzervativní a euroskeptickou, jež se skládá především z příznivců prezidenta Václava Klause. „Chceme především omezit úřednický kolos. Takřka padesát státních institucí je podle nás zbytečných,“ řekl Krajsa.

Už méně nadějí si pro volby dávají Moravané, kteří bojují za moravskou samosprávu. „Neděláme si iluze. Skvělé bude, když získáme procento hlasů,“ uvedl místopředseda strany Zdeněk Zbožínek.

Některé strany, které ještě na podzim svoje kandidátky zaregistrovaly, nakonec do voleb nejdou. Strana důstojného života poslala své členy na kandidátku Suverenity, Dělnická strana se po zákazu činnosti přejmenovala na Dělnickou stranu sociální spravedlnosti a Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa na jižní Moravě do voleb vůbec nejde. „Je to náš záměr. Komentovat důvody ale nebudu,“ řekl dlouholetý předseda strany Miroslav Sládek.

Naopak nově na jižní Moravě kandiduje Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska), pravicová Konzervativní strana a Zemanovci.

Podle politologa Stanislava Balíka mají malé strany šanci, když mají silného lídra:

Známé osobnosti dají straně tvář


ROZHOVOR
– Malé neparlamentní strany mají letos podle odborníků unikátní šanci dostat se přes pětiprocentní hranici hlasů nutnou pro vstup do poslanecké sněmovny. Podle brněnského politologa Stanislava Balíka jim k tomu ale nepomohou ani tak vysoké rozpočty, jako schopnost umět se prodat. „Musí najít díru na trhu,“ myslí si Balík.

Jakou mají letos malé strany šanci dostat se do parlamentu?

Situace je nyní obzvláště komplikovaná. Oslabil se totiž trend, který posiloval dvě největší strany a ty díky tomu například v posledních volbách získaly dohromady sedmašedesát procent hlasů. Nyní ale podle volebních průzkumů mohou do hry výrazněji promluvit i malé strany.

Liší se podpora malých stran na jižní Moravě oproti jiným krajům?

To si netroufnu říct. Ale regionální odlišnost v tomto směru necítím.

Ani třeba u Moravanů?

Éra Moravanů je pryč. Nedělají svoji práci špatně, ale po jejich volebních tématech teď není poptávka. Mnohé jiné malé strany tam mají podporu vyšší.

Mají větší šanci na úspěch strany složené ze zkušených politiků, kteří přišli z jiných stran, nebo ty s úplně novými tvářemi?

Současná politická scéna ukazuje, že obě cesty vedou k úspěchu. Ukázala to třeba TOP 09, kterou tvoří jak lidé z horních pater politiky, tak starostové. Z úplně nejnižších pater pak šplhají Věci veřejné. Ukazují, že nejde ani tak o počet členů a známé tváře, jako o to, umět se prodat v médiích.

Může k úspěchu pomoci jedna výrazná osobnost?

Bez výrazné tváře uspět skoro nejde. Lídr dává straně tvář. Například Radek John pomohl Věcem veřejným a Miloš Zeman své nové straně.

Jak dlouho vydrží členové dlouhodobě neúspěšných stran ve snaze se prosadit?

To se nedá říct paušálně. Zelení třeba od počátku devadesátých let nebyli v parlamentu a v minulých volbách se dokázali vrátit. Naopak Občanská demokratická aliance či Unie svobody se rozpadly.

Co malé strany nejvíce limituje? Většinou si stěžují na nedostatek peněz.

Peníze nejsou všechno. Například příznivci stran Vladimíra Železného v minulosti vložili do kampaní velké peníze a téměř žádný dobrý výsledek nezaznamenali.

Malé strany: časté přelévání členů

Malé strany bývají často složené z lidí, kteří buď zatím neměli s politikou příliš mnoho společného, nebo naopak mají za sebou členství hned v několika různých stranách. Tito „političtí cestovatelé“ zamotali hlavu například voličům malé neparlamentní Strany důstojného života. Ačkoliv si na jižní Moravě tato strana ještě pro původní říjnový volební termín na krajském úřadě zaregistrovala svoji kandidátní listinu, v květnu lidé hlasovací lístky s jejím názvem budou hledat marně. Její tehdejší členové se totiž objeví na kandidátkách dvou jiných politických stran.

„Naši kandidáti jdou do voleb na kandidátce Suverenity – bloku Jany Bobošíkové. I nadále ale budeme prosazovat náš program tak, jak jsme jej schválili na stranickém sjezdu,“ hlásá strana ve svém prohlášení.

Jenže velkou část členů Strany důstojného života odchod k Bobošíkové nelákal. Několik z nich se proto chce dostat do poslanecké sněmovny z kandidátky Strany práv občanů – Zemanovců. Tento přesun zažil například třetí muž současné jihomoravské kandidátní listiny Zemanovců Vladimír Najda. Ten v roce 2007 vystoupil ze sociální demokracie a o rok později zakotvil ve Straně důstojného života. „Hlavním motivem mé spolupráce se Stranou práv občanů byl fakt, že ji otevřeně podporoval Miloš Zeman,“ vysvětlil svůj další přechod Najda.

Spolu s ním figuruje na kandidátce Zemanovců několik dalších bývalých členů Strany důstojného života či sociální demokracie včetně lídra kandidátky Mariana Keremidského nebo místopředsedy jihomoravské organizace strany Jiřího Sedláka. „Stranou politických cestovatelů ale nejsme. Osmdesát procent členů nikdy v žádné straně nebylo,“ upozornil jihomoravský předseda strany Petr Rožňák.

Velké množství cestovatelů mezi stranami vstřebala i strana Suverenita. Za ni kandidují nejen členové Strany důstojného života, ale i Strany zdravého rozumu či Nezávislí Demokraté. „Blok Jany Bobošíkové oslovil několik vybraných osobností z menších politických stran,“ odmítla úvahy o své straně jako o shromaždišti politických přeběhlíků její jihomoravská jednička Andrea Hudlíková.

Podle brněnského politologa Stanislava Balíka jsou časté přechody mezi členy malých stran obvyklé. „Strany jsou většinou jen pořádně nevyprofilované volební výbory, takže se v nich přelévá stále stejné množství lidí,“ myslí si Balík.

Autor: Petr Jeřábek

12.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 16
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 25 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů montér/ka bazenů, instalatér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Pošt 290, 696 02 Ratíškovice. Pracovní náplň: jakožto výrobce polypropylenových bazénů hledáme do naši provozovny nového pracovníka. Jedná se o svařování a výrobu polypropylenových bazénů, montáž technologie, propojování okruhů, uvádění do provozu. Výroba probíhá v prostorách naši firmy i na stavbách u zákazníka (zahraniční několikadenní montáže AT, DE). Ostatní práce: montáže bazénového zastřešení, servis., Požadavky: znalost z oboru vodo topo, manuální zručnost, technické myšlení, schopnost samostatně pracovat a rozhodovat, zkušenost z oboru bazénové výroby či elektrikář dle vyhlášky č. 50 vítána, znalost německého jazyka vítána. Vhodné pro uchazeče z okresu Hodonín. Kontakt na mail: blahova@macekasyn.cz. Pracoviště: Macek a syn s.r.o., U Pošty, č.p. 290, 696 02 Ratíškovice. Informace: Lucie Blahová, . Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 000 Kč Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Havlíčkova 952/7, 695 01 Hodonín. Kontakt na tel. 721 190 699, na mail: kamenovska@gastrounited.cz. Pracoviště: Gastro united s.r.o. - taverna, Havlíčkova, č.p. 952, 695 01 Hodonín 1. Informace: Soňa Kamenovská, +420 721 190 699. Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč Sekretáři (všeobecní) Asistent/ka Hodonín - volná pracovní doba. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: sjednávání schůzek pro obchodní zástupce, organizace pracovního dne, administrativa., Požadujeme: příjemné vystupování, uživatelská práce na PC, zodpovědnost a pečlivost, minimálně SŠ vzdělání nebo vyučení s maturitou, pozitivní přístup k práci, komunikační schopnosti., Nabízíme: práci v přátelském kolektivu, minimální měsíční garantovaná mzda 18 000 Kč, denní úvazek 4 – 8 hodin, možnost volné pracovní doby, volné svátky a víkendy, stravenky, sick days,pobyt na Pálavě nebo v Bulharsku, poloha přímo v centru Hodonína se snadnou dostupností z vlakového i autobusového nádraží., V případě zájmu o pozici nám, prosím, zašlete svůj životopis a my Vás budeme kontaktovat., E-mail: personalni@amaxsro.cz. Tel.: 544 529 940. AMAX, s.r.o., Orlí 17, Brno 602 00. www.facebook.com/amaxsro, www.amaxsro.cz, Poskytnutím svých osobních údajů v rozsahu životopisných dat, uvedených v zaslaném CV pro AMAX, s.r.o., IČO 26312549, dává žadatel o zaměstnání souhlas k jejich zpracování a uchování v personální databázi.Tento souhlas platí až do jeho odvolání. Současně tím potvrzuje, že osobní údaje uvedené v zaslaném životopise jsou pravdivé a přesné.. Pracoviště: Amax, s.r.o. - hodonín 1, Národní třída, č.p. 3923, 695 01 Hodonín 1. Informace: Lenka Matulová, +420 544 529 944. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 16 800 Kč Manipulační dělníci ve výrobě dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16800 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Průmyslová 3833/4, 695 01 Hodonín. Jedná se o stříhání lamel na stroji k tomu určeném a řezání hliníkových profilů na kotoučové pile. Předešlá zkušenost vítána. Schopné jedince si sami zaškolíme. Požadavky: manuální zručnost, přesnost, ochota učit se novým věcem, spolehlivost. Po zkušební době bude zaměstnanci navýšen plat o osobní ohodnocení v závislosti na jeho schopnostech a výsledcích. Stravenky. Kontakt na mail: hsvobodova@pellini.net. Pracoviště: Pellinindustrie cz s.r.o., Průmyslová, č.p. 3833, 695 01 Hodonín 1. Informace: Hana Svobodová, +420 518 390 101.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci. Ilustrační foto

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Moravský Písek

Michal Vaněk vyráží z Vacenovic na cestu kolem světa.
5

Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu

Samoobslužné pokladny mají šetřit čas. Lidé zaplatí kartou i mimo otevírací dobu

Jižní Morava - Lidé mohou na úřadech využít samoobslužné pokladny. Fungují ve Znojmě a nově také v Boskovicích. Příchozím mají ušetřit čas.

Japonské topoly ve viniční trati? Soud nechceme, shodli se. Pomůže mediátor

Hustopeče – Po sedmi letech je na dohled ukončení sporu o japonské topoly ve viniční trati v Hustopečích na Břeclavsku. Zahrádkáři a vedení radnice se dohodli, že vyjednávání zprostředkuje mediátor. „Nechceme, aby záležitost musel řešit soud,“ potvrdil místostarosta města Bořivoj Švásta.

Ztráta za čtvrt milionu. Při prohýřené noci přišel o luxusní švýcarské hodinky

Brno - Hodinky za téměř čtvrt milionu korun postrádá šestačtyřicetiletý muž z Brněnska. Přišel o ně na konci září poté, co strávil večer a noc v brněnském baru v Dolních Heršpicích.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT