Po Třech králech mizejí ozdoby z borovice rodiny Brhelových ze Šardic. „Stromek obvykle nazdobíme na Štědrý den. O víkendu, který je nejblíž Třem králům, jej pak odzdobíme. Taťka jej rozštípe a stromek skončí v kotli," popsala osud vánočního jehličnanu Jarmila Brhelová.

Podle starostky obce Blaženy Galiové, Šardice svoz stromků zatím nemusely řešit. Ze strany místních o něj ani podle ní nebyl zájem. „Lidé je buď zavezli na sběrné místo, nebo si s nimi nějak poradili sami. V prosinci jsme ale zavedli svoz bioodpadů, takže to, jestli se do budoucna obec o svážení vánočních stromků postará, budeme teprve řešit," uvedla Galiová.

Svozy? Ve městech

O osud jedlí nebo smrků tak dbají hlavně města. Například v Kyjově počítají s tím, že je budou z ulic likvidovat několik týdnů. „Zatím je jich málo, takže jsme ještě nevyjeli. Lidé by je měli odkládat k místům, kde jsou popelnice na tříděný odpad. Těch sice máme kolem patnácti, ale někteří je stejně nevyužívají. Takže poté jezdíme po městě a stromky postupně sbíráme, většinou až do jara," uvedl ředitel Technických služeb Kyjova Oldřich Talaš.

Kolem patnácti set kyjovských stromků poputuje na pracovní dvůr, kde je letos poprvé začnou Technické služby štěpkovat. „Dřív nám tuto surovinu odvážel Ekor, což ale město stálo spoustu peněz. Nyní máme nový štěpkovač, díky němuž ušetříme, protože si dřevinu zpracujeme sami a štěpku prodáme," upozornil na novinku Talaš.

Jak doplnil, v pondělí třináctého ledna zmizí z kyjovských prostranství také vánoční výzdoba včetně velkého stromu.

Do ulic vyrazí v nejbližších dnech také Služby města Veselí nad Moravou. „Zatím je stromků ještě málo, jakmile jich přibude, začneme je svážet. Máme plochu, na kterou odvážíme ořezané větve, k těm přidáváme stromky i oba velké vánoční stromy, které jsou na Bartolomějském náměstí a Panském dvoře. Poté přijede firma, která nám surovinu podrtí a všechno putuje do hodonínské elektrárny," popsal Libor Bezděk ze Služeb města Veselí nad Moravou.

Ke kontejnerům na komunální odpad mohou stromky odložit i lidé v Hodoníně. Podle mluvčí hodonínské radnice Barbory Lahové je město vyveze ve třech termínech, a to 13., 20. a 27. ledna. „Stromky putují na štěpku a poté do elektrárny, kam jich svezeme zhruba pět tun," sdělila Lahová.

Celkem podle Martina Schreiera, mluvčího pro obnovitelné zdroje společnosti ČEZ, pod kterou hodonínská elektrárna spadá, ročně do Hodonína dorazí na dvě stě tun štěpky. „Tu z vánočních stromků dovážíme přes smluvené dodavatele každý rok z Hodonínska a Kyjovska," uzavřel Schreier.