VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netopýr se brání kousnutím, jen když se cítí ohrožený

Hodonín /ROZHOVOR/ – Bezmála dvě stovky mrtvých netopýrů tří druhů, vyplašené děti, naštvaní učitelé i rodiče a panika. To je podle Dity Weinfurtové z České společnosti pro ochranu netopýrů důsledek přestavby střechy v Základní škole U Červených domků v Hodoníně.

11.2.2011
SDÍLEJ:

Česká společnost na ochranu netopýrů pořádá přednášky pro děti i dospělé, aby je seznámila se zajímavým životem netopýrů a odstranila o nich v lidech zakořeněné předsudkyl. Foto: Dita Weinfurtová

O tu se Hodonínský deník Rovnost začal zajímat poté, co se do školní tělocvičny dostalo velké množství netopýrů, kteří při výuce tělocviku děsili děti a následně i jejich rodiče, kteří se obávali nákazy vzteklinou.

Jak se netopýři do tělocvičny dostali? Dalo se tomu předejít?
Dalo. Rekonstrukce střechy pravděpodobně znemožnila netopýrům přístup do tradičního, klimaticky vhodného zimního úkrytu, který však nijak nevadil využití budovy. V posledních třech letech se snažili využít úkryt nouzový – pravděpodobně ve zbytku větracího systému střechy, který není však ideální a nutí netopýry se budit a hledat úkryt vhodnější.

Proč netopýři vyhledávají úkryt ve střechách domů?
Lidské stavby, často právě různé dutiny a štěrbiny pod střechami, představují pro netopýry významný zdroj potenciálních úkrytů, a to jak v zimě, tak v období jarních či podzimních přeletů a při odchovu mláďat v létě. Zejména u netopýra rezavého, hvízdavého, pestrého a netopýra večerního došlo v průběhu posledního desetiletí k posunu úkrytové strategie a právě panelové typy domů se staly místy jejich nejčastějšího výskytu. Ty do značné míry nahrazují úbytek úkrytů přírodních.

Přestavbou střechy přišli netopýři o úkryt?
Stavební úpravy domů představují pro populace zmíněných druhů velmi závažné nebezpečí. Dochází při nich nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. A to i přesto, že řešení a technické postupy jak provést stavební práce šetrně, aby k tomu nedocházelo, jsou známé, relativně jednoduché a finančně nenáročné. A navíc všechny druhy netopýrů patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy živočichů.

Jaké úpravy máte na mysli?
V případě, že původní štěrbiny a dutiny obývané netopýry nelze zachovat, je vhodné umístit zde úkryt náhradní. Nejvhodnější jsou různé typy budek, nejčastěji se používají budky z tvrzeného polystyrenu nebo dřevocementu. Budky se začlení přímo do izolace a nijak nenarušují celkový vzhled ani vlastnosti zateplení domu. Vzhledem ke specifickému způsobu života netopýrů je třeba každou situaci řešit individuálně a k tomu je nezbytná spolupráce odborníků, majitelů, stavebníků a úředníků. Hodonín patří mezi města, kde se na řadě míst spolupráce vydařila a výsledkem je osmadvacet netopýřích budek začleněných do zateplení pěti panelových domů.

Když vletí netopýr do místnosti, co dělat?
Není při tom třeba podléhat panice. V aktivním období, což jsou měsíce březen až říjen, postačí otevřít okna dokořán, roztáhnout záclony, zhasnout a odejít z místnosti, případně se posadit ke stěně. Zdravý aktivní netopýr během přibližně půlhodiny sám odletí. V zimě, nebo v případě zranění, netopýra umístíme opatrně do papírové krabice s dýchacími otvory. Nikdy na něho nesaháme holou rukou, lze ho opatrně přenést v rukavici nebo hadru. Do krabice dáme kousek zmuchlaného hadru, který netopýr využije k úkrytu, a malou mističku s vodou.

Když ale v tělocvičně létá hejno netopýrů?
V případě, kdy do vnitřních prostor pronikne větší množství těchto zvířat, je třeba zavolat pracovníky záchranné stanice působící v daném regionu. Kontakt lze nalézt na www.zvirevnouzi.cz.

Rodiče se ale obávali vztekliny…
Pokud nedochází k fyzickému kontaktu lidí s netopýry či k manipulaci bez ochranných pomůcek, není se třeba obávat zdravotních rizik. U netopýrů se sice vyskytují, i když vzácně, některé na člověka přenosné choroby, jako je vzteklina, naši netopýři se však živí výhradně hmyzem a nikdy člověka nenapadají, aby ho kousli. To se může stát pouze v situaci, kdy musí být s netopýry manipulováno, například při záletu netopýra do obytných částí domu či při nálezu zraněného netopýra. Netopýr je divoké zvíře, které cítí–li se ohroženo, brání se právě kousnutím. Proto se na netopýra nesmí sahat holou rukou.

Netopýry bohužel po staletí provází řada pověr…
Česká společnost pro ochranu netopýrů se proto kromě monitoringu a výzkumu snaží zvyšovat informovanost a zlepšovat vztah lidí k netopýrům. Představujeme je na přednáškách dětem i dospělým pomocí ochočených, trvale handicapovaných jedinců, kterým pozornost lidí nevadí. Děláme semináře pro pracovníky veřejné správy, zástupce bytových družstev, stavební firmy a projektanty, jejichž náplní je zejména seznámení s konkrétními postupy stavebních úprav s příklady technických řešení. Každá situace s netopýry má řešení. Stačí se obrátit na poradenský servis naší společnosti.

Autor: Jana Rybová

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč Pomocníci v kuchyni pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Zpracování surovin (čištění, krájení, vážení). Navažování a příprava dle pokynů kuchaře. Možnost firemního stravování. Možnost i na zkrácený úvazek. Kontakt na tel. 775 967 887 od 10:00 do 15:00 hod, na mail: personalni@zdravestravovani.cz a osobně v pátek od 9:00 do 13.00 hod.. Pracoviště: Zdravé stravování s.r.o. - sídlo, Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Renáta Gottfriedová, +420 775 967 887. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč Ostatní pomocní pracovníci přebírka, vybalování zboží v prodejně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Předměstí 393, 696 62 Strážnice. Mzda 80 Kč/hod v čistém. Kontakt osobně, na tel. 728 913 092, na mail: potraviny.novakova@seznam.cz. Pracoviště: Jitka nováková, Předměstí, č.p. 393, 696 62 Strážnice. Informace: Jitka Nováková, +420 728 913 092. Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 34 000 Kč Ostatní šéfkuchaři kreativní šéfkuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 34000 kč, mzda max. 44000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Jiřího z Poděbrad 978, 696 62 Strážnice. Hledáme kuchaře/řku na pozice do 2 různých druhů výrob: krabičková dieta (vaří se sobota až středa) a chlazená jídla (vaří se pondělí až pátek). Odpovědnost za všechny kuchaře, vymýšlení nových receptů a postupů, záskok kuchaře na směcnách dle potřeby. Možnost firemního stravování. Možnost i na zkrácený úvazek. Kontakt na tel. 775 967 887 od 10:00 do 15:00 hod, na mail: personalni@zdravestravovani.cz a osobně v pátek od 9:00 do 13.00 hod.. Pracoviště: Zdravé stravování s.r.o. - sídlo, Jiřího z Poděbrad, č.p. 978, 696 62 Strážnice. Informace: Renáta Gottfriedová, +420 775 967 887. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači v prodejnách prodavač/ka kol, vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Úprkova 678, 696 62 Strážnice. Do cykloprodejny přijmeme zaměstnance na plný nebo zkrácený úvazek. Požadujeme alespoň střední odborné (vyučen) vzdělání. Vhodné pro osoby s částečným inval. důchodem či OZZ. Nástup od 8. 10. 2018. Znalost cyklistického sortimentu a servisu kol výhodou., ne podmínkou. Mzda Kč 20.000,--/měsíc. Kontakt na tel. 775 757 744, na mail: straznice072@seznam.cz. Pracoviště: Mototrading, spol. s r.o. - strážnice, Úprkova, č.p. 678, 696 62 Strážnice. Informace: Lenka Drexlerová, +420 775 757 744.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Prvňáčci. Ilustrační foto

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Moravský Písek

Michal Vaněk vyráží z Vacenovic na cestu kolem světa.
5

Při cestě kolem světa dorazil Vaněk do Senegalu. Hranici překročil na přívozu

Japonské topoly ve viniční trati? Soud nechceme, shodli se. Pomůže mediátor

Hustopeče – Po sedmi letech je na dohled ukončení sporu o japonské topoly ve viniční trati v Hustopečích na Břeclavsku. Zahrádkáři a vedení radnice se dohodli, že vyjednávání zprostředkuje mediátor. „Nechceme, aby záležitost musel řešit soud,“ potvrdil místostarosta města Bořivoj Švásta.

Ztráta za čtvrt milionu. Při prohýřené noci přišel o luxusní švýcarské hodinky

Brno - Hodinky za téměř čtvrt milionu korun postrádá šestačtyřicetiletý muž z Brněnska. Přišel o ně na konci září poté, co strávil večer a noc v brněnském baru v Dolních Heršpicích.

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

Rvačka před bowlingem a velká oprava lipenského expresu: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 22. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT