VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Netopýr se brání kousnutím, jen když se cítí ohrožený

Hodonín /ROZHOVOR/ – Bezmála dvě stovky mrtvých netopýrů tří druhů, vyplašené děti, naštvaní učitelé i rodiče a panika. To je podle Dity Weinfurtové z České společnosti pro ochranu netopýrů důsledek přestavby střechy v Základní škole U Červených domků v Hodoníně.

11.2.2011
SDÍLEJ:

Česká společnost na ochranu netopýrů pořádá přednášky pro děti i dospělé, aby je seznámila se zajímavým životem netopýrů a odstranila o nich v lidech zakořeněné předsudkyl. Foto: Dita Weinfurtová

O tu se Hodonínský deník Rovnost začal zajímat poté, co se do školní tělocvičny dostalo velké množství netopýrů, kteří při výuce tělocviku děsili děti a následně i jejich rodiče, kteří se obávali nákazy vzteklinou.

Jak se netopýři do tělocvičny dostali? Dalo se tomu předejít?
Dalo. Rekonstrukce střechy pravděpodobně znemožnila netopýrům přístup do tradičního, klimaticky vhodného zimního úkrytu, který však nijak nevadil využití budovy. V posledních třech letech se snažili využít úkryt nouzový – pravděpodobně ve zbytku větracího systému střechy, který není však ideální a nutí netopýry se budit a hledat úkryt vhodnější.

Proč netopýři vyhledávají úkryt ve střechách domů?
Lidské stavby, často právě různé dutiny a štěrbiny pod střechami, představují pro netopýry významný zdroj potenciálních úkrytů, a to jak v zimě, tak v období jarních či podzimních přeletů a při odchovu mláďat v létě. Zejména u netopýra rezavého, hvízdavého, pestrého a netopýra večerního došlo v průběhu posledního desetiletí k posunu úkrytové strategie a právě panelové typy domů se staly místy jejich nejčastějšího výskytu. Ty do značné míry nahrazují úbytek úkrytů přírodních.

Přestavbou střechy přišli netopýři o úkryt?
Stavební úpravy domů představují pro populace zmíněných druhů velmi závažné nebezpečí. Dochází při nich nejen k ničení samotných úkrytů, ale často také k přímé likvidaci netopýrů, kteří po uvěznění v těchto úkrytech masově hynou. A to i přesto, že řešení a technické postupy jak provést stavební práce šetrně, aby k tomu nedocházelo, jsou známé, relativně jednoduché a finančně nenáročné. A navíc všechny druhy netopýrů patří podle zákona o ochraně přírody a krajiny mezi zvláště chráněné druhy živočichů.

Jaké úpravy máte na mysli?
V případě, že původní štěrbiny a dutiny obývané netopýry nelze zachovat, je vhodné umístit zde úkryt náhradní. Nejvhodnější jsou různé typy budek, nejčastěji se používají budky z tvrzeného polystyrenu nebo dřevocementu. Budky se začlení přímo do izolace a nijak nenarušují celkový vzhled ani vlastnosti zateplení domu. Vzhledem ke specifickému způsobu života netopýrů je třeba každou situaci řešit individuálně a k tomu je nezbytná spolupráce odborníků, majitelů, stavebníků a úředníků. Hodonín patří mezi města, kde se na řadě míst spolupráce vydařila a výsledkem je osmadvacet netopýřích budek začleněných do zateplení pěti panelových domů.

Když vletí netopýr do místnosti, co dělat?
Není při tom třeba podléhat panice. V aktivním období, což jsou měsíce březen až říjen, postačí otevřít okna dokořán, roztáhnout záclony, zhasnout a odejít z místnosti, případně se posadit ke stěně. Zdravý aktivní netopýr během přibližně půlhodiny sám odletí. V zimě, nebo v případě zranění, netopýra umístíme opatrně do papírové krabice s dýchacími otvory. Nikdy na něho nesaháme holou rukou, lze ho opatrně přenést v rukavici nebo hadru. Do krabice dáme kousek zmuchlaného hadru, který netopýr využije k úkrytu, a malou mističku s vodou.

Když ale v tělocvičně létá hejno netopýrů?
V případě, kdy do vnitřních prostor pronikne větší množství těchto zvířat, je třeba zavolat pracovníky záchranné stanice působící v daném regionu. Kontakt lze nalézt na www.zvirevnouzi.cz.

Rodiče se ale obávali vztekliny…
Pokud nedochází k fyzickému kontaktu lidí s netopýry či k manipulaci bez ochranných pomůcek, není se třeba obávat zdravotních rizik. U netopýrů se sice vyskytují, i když vzácně, některé na člověka přenosné choroby, jako je vzteklina, naši netopýři se však živí výhradně hmyzem a nikdy člověka nenapadají, aby ho kousli. To se může stát pouze v situaci, kdy musí být s netopýry manipulováno, například při záletu netopýra do obytných částí domu či při nálezu zraněného netopýra. Netopýr je divoké zvíře, které cítí–li se ohroženo, brání se právě kousnutím. Proto se na netopýra nesmí sahat holou rukou.

Netopýry bohužel po staletí provází řada pověr…
Česká společnost pro ochranu netopýrů se proto kromě monitoringu a výzkumu snaží zvyšovat informovanost a zlepšovat vztah lidí k netopýrům. Představujeme je na přednáškách dětem i dospělým pomocí ochočených, trvale handicapovaných jedinců, kterým pozornost lidí nevadí. Děláme semináře pro pracovníky veřejné správy, zástupce bytových družstev, stavební firmy a projektanty, jejichž náplní je zejména seznámení s konkrétními postupy stavebních úprav s příklady technických řešení. Každá situace s netopýry má řešení. Stačí se obrátit na poradenský servis naší společnosti.

Autor: Jana Rybová

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 13000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pracoviště: Vítězná 200/6, 696 01 Rohatec. Práce prováděna ve výrobních prostorách je fyzicky náročná - fyzicky stav musí odpovídat této práci, časová flexibilita, komunikativní schopnosti, ochotu učit se novým věcem. Pracoviště: Beereal, s.r.o.01, Vítězná, č.p. 200, 696 01 Rohatec. Informace: Mykhailo Betsa, +420 773 251 552.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 25 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Brněnské náměstí 1, 695 01 Hodonín. Umět vařit, vyučení není podmínkou. Kontakt osobně nebo na tel. 775 939 490.. Pracoviště: T&c gastro s.r.o. - restaurace armia, Brněnské náměstí, č.p. 4287, 695 01 Hodonín 1. Informace: Ladislav Tříska, +420 775 939 490.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 14 900 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 43000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Pracoviště: Brněnká 3883/48, 695 01 Hodonín. Náplň práce: řízení nákladního vozidla, přeprava zboží, vedení záznamů a dokladů o provozu nákladního vozidla a o činnosti řidiče, ukládání a zajištění nákladu na vozidle, kontrola vykládky vozidla, předávání doprovodných dokumentů. Trasy: ČR + EU. Požadavky: ŘP sk. E, C. Průměrný výdělek 37-43 000,- Kč. Jižní výhody pro zaměstnance a rodinné příslušníky - autobusy v rámci IDS JMK zdarma. Příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání, slevy na odběr veškerého zboží a PHL na našich čerpacích stanicích, příspěvek dětem na zimní nebo letní rekreaci, zvýhodněné úvěry, produkty a služby Komerční banky, ČSOB nebo UniCredit Bank, zvýhodněné volání a služby se zaměstnaneckým programem T-mobile nebo O2 Family. Kontakt na tel. 602 613 386 Po-Pá od 9:00 do 13:00 hod, osobně vždy v pondělí a středu od 10:00 do 15:00 hod se hlásit u pana Kolmaše.. Pracoviště: Čsad hodonín a.s., Brněnská, č.p. 3883, 695 01 Hodonín 1. Informace: Jitka Barinková, +420 602 613 386.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) řidič/ka nákladního vozidla - skladník/ce. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Nové řádky 337/1, 696 01 Rohatec. Rozvoz materiálů a výrobků zákazníkům, dovoz zboží od dodavatelů, aistence při nakládání a skládání vozidla, práce ve skladu materiálu. Požadujeme profesní kartu řidiče sk. C, praxe řidiče alespoň 3 roky, péče o svěřený automobil v rámci údržby. Zvláštní prémie podle výkonu, příspěvek na obědy na pracovišti. Životopisy zasílat na mail: kron@kron.cz. Pracoviště: K r o n, s.r.o., Nové řádky, č.p. 337, 696 01 Rohatec. Informace: Alois Zapala, +420 518 359 607.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. místo v kategorii díla výtvarného umění: Opravené varhany v loretánské kapli při minoritském klášteře sv. Janů v Brně.
12

Cenu kraje za nejlépe opravenou památku vyhrály nejstarší varhany v Brně

Nápisy, které jsou součástí festivalu Re:publika připomínajícího stoleté výročí vzniku Československa. Citáty z různých literárních děl se objevily v centru, například na náměstí Svobody nebo na Jakubském náměstí.
3

Re:publika čelí trestnímu oznámení. Za Švejkovu hlášku Češi jsou banda simulantů

Vzácné varhany nebo izraelská večeře. Noc kostelů zavede i do bývalé autodílny

Jižní Morava – Pochutnat si na izraelských pokrmech, naslouchat tónům vzácných varhan nebo zavítat do modlitebny v někdejší garáží. To vše mohou v pátek návštěvníci tradiční Noci kostelů na jižní Moravě.

Prodej osmdesátky bytů s víc než poloviční slevou neprošel. Chyběly dva hlasy

Hodonín – I poslední pokus prodat osmdesátku městských bytů v komplexu Pastelky I v Hodoníně zhatila v úterý nájemníkům nevůle některých zastupitelů.

Neinfekční epidemie: vysoký tlak má každý čtvrtý dospělý, nemocných dál přibývá

Jižní Morava /ANKETA/ – Neinfekční epidemie jedenadvacátého století, za kterou může nadměrný stres, alkohol, kouření či nedostatek pohybu. Pacientů, které ohrožuje vysoký tlak, na jižní Moravě podle odborníků přibývá.

Svatý grál amerik? Turbínový Chrysler, říká muž před největším srazem veteránů

Pasohlávky - Mají blyštivé chromované části, některé i ploutve a křídla. Americké koráby na čtyřech kolech zamíří první červnový víkend do Pasohlávek. V největším českém autokempu Merkur pořádá Darek Haumer z Pohořelic a jeho tým poprvé největší sraz amerických veteránů ve střední Evropě. „Jediným kritériem je, aby vůz byl vyrobený ve Spojených státech,“ říká organizátor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT